FitnessNie bagatelizuj bólu kręgosłupa. Możesz z nim walczyć

Nie bagatelizuj bólu kręgosłupa. Możesz z nim walczyć

Nie bagatelizuj bólu kręgosłupa. Możesz z nim walczyć
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

03.01.2018 13:42, aktual.: 03.01.2018 14:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Praca przy komputerze, długie godziny spędzone w samochodzie, brak sportu - to wszystko negatywnie odbija się na kondycji twojego kręgosłupa. To tylko kwestia czasu, aż pojawi się uciążliwy ból. Jeśli zareagujesz odpowiednio wcześnie, istnieje duża szansa na to, że uda się zapobiec przykrym dolegliwościom. Z czasem pojawi się dyskomfort lub ból pleców, więc powinnaś coś zmienić, zanim będzie za późno.

Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny dolegliwości związanych z bólem pleców, a także skuteczne sposoby na radzenie sobie z tego typu przypadłością. Przy pomocy odpowiedniego sprzętu, masażu i ćwiczeń możesz zapobiec przykrym dolegliwościom lub pozbyć się ich na długi czas.

Obraz
© Shutterstock.com

Przyczyny mogą być różne
Choć zwykle pierwsze poważniejsze bóle pleców pojawiają się pomiędzy 30 a 40 rokiem życia, to pracujemy na nie już od najmłodszych lat. W większości przypadków są one związane z wadami postawy. Siedzący tryb życia i brak ruchu to główne przyczyny odczuwania dyskomfortu w okolicach kręgosłupa, które mogą prowadzić do jego skrzywienia, a w późniejszym czasie nawet wypadnięcia dysku. Musisz jednak pamiętać, że ból pleców nie zawsze jest efektem problemów z kręgosłupem. Jeżeli nasila się podczas ruchu lub wysiłku, a łagodnieje w trakcie odpoczynku w pozycji leżącej, to mamy do czynienia z wadą postawy. Gdy dolegliwości nie ustępują, trzeba szukać innych przyczyn. Jedną z nich może być na przykład stres. Tego rodzaju problemom towarzyszy zwykle sztywność karku i ból głowy.

Sięgnij po odpowiednie środki
Odpowiedzią na dokuczliwe dolegliwości, łącznie z tymi wywołanymi przez stres, jest masaż. Jego podstawowym celem jest oczywiście rozluźnienie spiętych mięśni. Delikatny ucisk w odpowiednim miejscu pobudza układ krążenia, dzięki czemu poprawia się ukrwienie poszczególnych organów. To natomiast sprawia, że praca serca zwalnia, spada ciśnienie krwi, a ty czujesz się zrelaksowana i rozluźniona. Poza tym podczas wizyty w salonie masażu dochodzi do uwolnienia endorfin, które odpowiadają za twoje dobre samopoczucie. Jeśli kiedykolwiek korzystałaś z usług masażysty, zapewne pamiętasz, jak po wyjściu z gabinetu towarzyszyło ci poczucie błogości i rozluźnienia. To sprawia, że masaż jest doskonałym sposobem na walkę ze stresem. Wystarczy regularnie poddawać się temu zabiegowi, by po jakimś czasie poczuć wyraźną różnicę. Oczywiście nie oznacza to, że musisz odwiedzać salon masażu kilka razy w tygodniu. Z pomocą przychodzą specjalnie zaprojektowane urządzenia do masażu, których działanie również rozluźnia mięśnie i poprawia krążenie.

Koniec z bezczynnością
Sam masaż przyniesie ulgę w bólu, ale to nie zawsze wystarczy. By nadrobić stracone lata i poprawić stan kręgosłupa, powinnaś prowadzić bardziej aktywny tryb życia. Dobrym sposobem na poprawę postawy są ćwiczenia w pozycji leżącej: mostek, rowerek czy nożyce. Pozwolą ci popracować nad kręgosłupem, a jednocześnie nie obciążają go. Jeszcze lepszym sposobem na zmniejszenie napięcia i rozluźnienie mięśni jest regularny trening na basenie. Dzięki temu nie tylko pozbędziesz się przykrych dolegliwości, ale również popracujesz nad sylwetką. Po kilku dniach poczujesz prawdziwy zastrzyk energii.

Obraz
© Shutterstock.com

Bólu pleców nie powinno się bagatelizować. Nawet jeżeli występuje sporadycznie to znak, że coś jest nie tak i warto podjąć odpowiednie kroki. By pozbyć się tego uciążliwego uczucia, trzeba zlokalizować przyczynę problemu i zacząć działać. Możesz sobie z tym poradzić z pomocą profesjonalnego masażysty, regularnych ćwiczeń lub urządzeń, które pozwolą rozluźnić mięśnie i uwolnią cię od dolegliwości.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także