Nie stawiaj na grobie. Ksiądz ostrzega przed modnymi zniczami

Ksiądz mówi, jakich zniczy nie stawiać na grobach
Ksiądz mówi, jakich zniczy nie stawiać na grobach

11.10.2023 12:34, aktual.: 11.10.2023 13:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy przyszło ci kiedyś do głowy, że niektórych zniczy nie powinno się stawiać na grobach? Możesz pomyśleć: jaki jest problem, skoro wszystkie są sprzedawane w tym samym celu? Pewien ksiądz zwrócił uwagę na ich zdobienia i wywołał burzę.

Choć uroczystość Wszystkich Świętych będziemy obchodzić za trzy tygodnie, to wiele osób już teraz zaopatruje się w znicze, by zaoszczędzić sobie czasu 1 listopada. Na co zwracamy uwagę przy zakupie lampki, która ma zdobić grób? Patrzymy przede wszystkim na wielkość, kolor i cenę.

Niektóre znicze posiadają także różnego rodzaju ornamenty. Możesz pomyśleć, że to kwestia drugorzędna, lecz ksiądz Janusz Chyła apeluje o umiar. Jego zdaniem należy unikać kupowania zniczy z krzyżami lub jakimikolwiek innymi symbolami religijnymi. Dlaczego? Duchowny wypowiedział się na ten temat już rok temu.

Co się dzieje z grobem, za który nikt nie wniesie opłaty?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ksiądz mówi o zniczach, które nie powinny trafić na grób

"Uważam, że znicze, które stawiamy na grobach, nie powinny zawierać symboli religijnych, ponieważ po zużyciu trafiają na śmietnik" – czytamy.

Wypowiedź księdza spotkała się z mieszanymi odczuciami internautów, którzy zauważyli, że wiele przedmiotów przyozdobionych symbolami religijnymi prędzej czy później trafia do kosza.

"Symbole religijne są umieszczane na wielu przedmiotach i trafiają na śmietnik. Szarfy pogrzebowe, wieńce, biżuteria, czasopisma, obrazki. Co zrobić ze zniszczonym różańcem, krzyżem, obrazem, obrazkiem? Gdzie to utylizować?" – pyta jedna z osób.

"Uwaga słuszna. Tyczy się wielu wyrobów. Włączając tony dewocjonaliów, często wątpliwej jakości. (...) Z drugiej strony – znicze nie są poświęcone" – zauważa druga.

Nie tylko znicz, a także "prezent duchowy"

Ważna jest natomiast jeszcze inna kwestia. Chodzi o przywiązywanie zbyt dużej wagi do kupowania kwiatów czy zniczy, gdy tak naprawdę istota uroczystości Wszystkich Świętych jest zupełnie inna.

"Dużo kupujemy, tym się zajmujemy, dostajemy szału. A nie pilnujemy tego, co ważne. Znicz czy kwiaty to tylko zewnętrzny wymiar naszej pamięci o zmarłych, ale nie możemy zapomnieć, że to nie one zbawiają. Nie możemy dlatego myśleć, że wystarczy postawić świeczkę na grobie, bo to nie załatwia sprawy. Jak idziemy do kogoś bliskiego na urodziny, to też bierzemy ze sobą prezent, ale siedzimy z tą osobą, rozmawiamy. Tu musi być podobnie, musimy ofiarować prezent duchowy" – zaznacza ks. Konrad Świstak w wypowiedzi dla portalu erawa.pl.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (81)