Najgorsza ogrodowa moda. Natychmiast wyrzuć. Są rakotwórcze

Zużyte podkłady kolejowe, choć atrakcyjne cenowo i wizualnie, są niebezpieczne dla zdrowia. Szkodliwe substancje używane do ich impregnacji mogą być rakotwórcze i stanowić zagrożenie dla ludzi oraz zwierząt.

Masz je w ogrodzie? Lepiej wyrzuć od razu
Masz je w ogrodzie? Lepiej wyrzuć od razu
Źródło zdjęć: © Adobe Stock, Instagram

Zużyte podkłady kolejowe mogą zachęcać do użycia ich w aranżacji ogrodów ze względu na swoją trwałość i dekoracyjny wygląd. Jednak nie można zapominać, że często są one nasączane olejem kreozotowym, substancją bogatą w toksyczne związki. Olej kreozotowy jest używany do konserwacji drewna, ale może uwalniać lotne związki chemiczne, szczególnie w ciepłe, słoneczne dni, co stwarza zagrożenie dla zdrowia.

Wszystkie prace związane z obróbką takich materiałów, jak cięcie czy szlifowanie, wiążą się z ryzykiem wdychania tych szkodliwych substancji. Osoby korzystające z podkładów mogą doświadczać różnych problemów zdrowotnych, takich jak nudności, wymioty, a w skrajnych przypadkach nawet śmiertelnego zatrucia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mieszanki ziemi dla roślin. Jak wybrać odpowiednie podłoże?

Kreozot i jego wpływ na zdrowie

Kontakt z kreozotem może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, wpływając negatywnie na układ odpornościowy człowieka. Długa ekspozycja na tę substancję może powodować mutacje DNA, zwiększając ryzyko rozwoju nowotworów. Dlatego tak ważne jest unikanie kontaktu z podkładami kolejowymi. Substancje zawarte w impregnacie słabo rozpuszczają się w wodzie i nie ulegają biodegradacji. W efekcie przenikają także do gleby i odkładają się w niej.

Jeśli w twoim ogrodzie znajdują się podkłady kolejowe, natychmiast je wyrzuć. Pamiętaj przy tym, że to odpad, który powinien trafić do firm specjalizujących się w ich utylizacji.

Alternatywy dla niebezpiecznych materiałów

Drewno wykorzystywane przy budowie torowisk nie jest problematyczne, dopóki pozostaje na torach - problem pojawia się przy użytkowaniu go w ogrodach domowych. Dlatego nie ma co ulegać tej ogrodowej modzie. Lepiej poszukać alternatywnych rozwiązań.

Surowe, lekko zaimpregnowane belki drewniane mogą być doskonałym zamiennikiem. Można je znaleźć w sklepach ogrodniczych, a różnorodność dostępnego drewna da nam wiele możliwości aranżacyjnych.

Innym pomysłem jest wykorzystanie betonowych elementów imitujących drewno. Są one nie tylko estetyczne, ale też trwałe. Należy jednak pamiętać, że choć opcje te mogą być droższe, są znacznie bezpieczniejsze dla naszego zdrowia i środowiska.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
ogródzdrowiedekoracje

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (17)