Niecodzienne zastosowania kwasu acetylosalicylowego
Cudowny lek na wszystko?
Kwas acetylosalicylowy to jeden z najpowszechniej stosowanych leków na całym świecie - skutecznie łagodzi ból, pomaga przy gorączce, jest stosowany przy zapaleniach opłucnej, migdałków i pęcherza moczowego.
Kwas acetylosalicylowy w postaci tabletek (aspiryny czy polopiryny) to jeden z najpowszechniej stosowanych leków na całym świecie. Skutecznie łagodzi ból, pomaga przy gorączce, jest stosowany przy zapaleniach opłucnej, migdałków i pęcherza moczowego.
Ostatnio dużo pisze się o jego wpływie na zmniejszenie ryzyka zawału oraz wielu różnych form nowotworu (raka jajnika, prostaty, jelita grubego).
Kwas acetylosalicylowy, czyli substancja czynna aspiryny, został po raz pierwszy zsyntetyzowany w 1897 roku przez chemika Feliksa Hoffmana. Wcześniej przez tysiące lat ludzkość znała i stosowała kwas salicylowy, zawarty m.in. w korze wierzby. Już w III w. p.n.e. Hipokrates wykorzystywał ją do uśmierzania bólu głowy i innych uciążliwych dolegliwości. Jednak dopiero dzięki Hoffmanowi można było produkować aspirynę na masową skalę.
Mało kto wie, że lek może przydać się do wielu innych rzeczy. Czyści, upiększa, a nawet pomoże naprawiać samochód. Poznaj nietypowe zastosowania aspiryny.
(gabi/mtr), kobieta.wp.pl