UrodaNieprzyjemny zapach stóp – przyczyny, profilaktyka i domowe sposoby

Nieprzyjemny zapach stóp – przyczyny, profilaktyka i domowe sposoby

Nieprzyjemny zapach stóp to kłopotliwa przypadłość wielu osób. Dolegliwość nasila się wraz z cieplejszym okresem, zwłaszcza wiosną, kiedy rano jest jeszcze zimno, a po południu gorąco. Jak zwalczyć przykry zapach stóp? Jakie metody są najskuteczniejsze?

Nieprzyjemny zapach stóp – przyczyny, profilaktyka i domowe sposoby
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

27.04.2017 | aktual.: 25.04.2019 19:32

Nieprzyjemny zapach stóp – przyczyny

Przyczynami przykrego zapachu stóp najczęściej są niedostateczna higiena, brak możliwości odświeżenia stóp w ciągu dnia, długotrwałe noszenie obuwia z tworzywa sztucznego lub choroba. Bywa, że nawet częste mycie i stosowanie kosmetyków do pielęgnacji nie pomaga i stopy szybko zaczynają wydzielać przykry zapach. Wynika to z tego, że za nieprzyjemny zapach stóp odpowiadają bakterie, które chętniej namnażają się w wydzielanym przez stopy pocie. Jedną z przyczyn przykrego zapachu stóp jest nadpotliwość.

Najprostszą metodą walki z przykrym zapachem stóp mogą być kosmetyki, ale dla zwolenników naturalnej pielęgnacji znajdą się także domowe, skuteczne sposoby na nieprzyjemny zapach obuwia i stóp.

Nieprzyjemny zapach stóp – profilaktyka

Aby uniknąć brzydkiego zapachu stóp, myj je codziennie rano i przed pójściem spać. Pamiętaj o dokładnym wytarciu stóp czystym ręcznikiem. Nie wolno pozostawić wilgotnych stóp, gdyż może to doprowadzić do grzybicy, a to wręcz spotęguje przykry zapach stóp. Usuwaj też zrogowaciały naskórek, gdyż sprzyja on przykremu zapachowi stóp. Aby wyglądały pięknie i przyjemnie pachniały, musimym mieć przede wszystkim zdrowe stopy.

Przykry zapach stóp możemy usunąć, stosując gotowy krem ze sklepu lub apteki, dezodorant lub maść. Warto uprzednio sprawdzić, co lepiej sprawdzi się w naszym przypadku. Najlepszy sposób na śmierdzące stopy latem to mgiełki, którymi szybko i skutecznie odświeżysz stopy, jesienią i zimą oczywiście nie będziesz mieć takiej możliwości. Wtedy skuteczniejsze będą kremy i dezodoranty do stóp stosowane rano i wieczorem, po i przed zdjęciem butów.

Nieprzyjemny zapach stóp – skarpetki i wkładki do butów

Ciekawym sposobem na przykry zapach stóp są skarpety i wkładki. Pochłaniają woń i mają działanie lecznicze niwelujące nieprzyjemny zapach. Pomocne są w tym celu materiały, z których są wykonane: skarpetki przeciwdziałające przykremu zapachowi wykonane są z wysokiej jakości przędzy bawełnianej wzbogaconej o algi morskie o działaniu kojącym i nawilżającym, a także srebro, które ma działanie oczyszczające oraz antyseptyczne. Z kolei wkładki do obuwia usuną przykry zapach stóp i będą działać, kiedy postawimy buty w szafie, ale samego problemu nieprzyjemnego zapachu stóp nie usuną.

Nieprzyjemny zapach stóp – domowe sposoby

Skutecznie zaradzisz przykremu zapachowi stóp, stosując domowe, skuteczne metody, na przykład domowe SPA. Przy odrobinie uwagi, kłopotliwy problem nieprzyjemnie pachnących stóp nie będzie ci zagrażał. Domowe sposoby na nieprzyjemnie pachnące stopy pozwalają zaoszczędzić pieniądze, bo naturalne składniki masz w domu lub kupisz za kilka złotych w drogerii. Ponadto będziesz mieć świadomość tego, że dbasz o swoje stopy naturalnie. Przykry zapach stóp zniwelują olejki do aromaterapii, kąpiele ziołowe lub zasypki przygotowane domowym sposobem.

Nieprzyjemny zapach stóp - olejki

Stopy, które wydzielają przykry zapach możesz pielęgnować za pomocą naturalnych olejków, które z jednej strony mają piękny zapach, a z drugiej wykorzystują zdrowotne właściwości. Z pewnością na nieprzyjemny zapach stóp pomogą ci olejek na bazie jodły, drzewa herbacianego i mięty.

Możesz przygotować domową zasypkę do nieprzyjemnie pachnących stóp. Do zwykłej zasypki do stóp dodaj nieco olejku z drzewa herbacianego. Ma właściwości antyseptyczne i ładny zapach.

Nieprzyjemny zapach stóp - kąpiele

Jeśli masz chwilkę czasu, możesz przygotować kąpiel dla stóp wydzielających nadmiernie przykry zapach. To przyjemny rytuał, który przygotujesz dodając do miednicy z ciepłą wodą ziołowe mieszanki na nadmierną potliwość lub nieprzyjemny zapach stóp. Najlepiej, aby dana mieszanka zawierała szałwię, gdyż to ona jest najskuteczniejsza w ograniczaniu potliwości. Jeśli twoje nogi wydzielają nieprzyjemny zapach, możesz je wymoczyć w wodzie z solą, octem jabłkowym lub sodą oczyszczoną. Aby twoje stopy były jeszcze piekniejsze, nie zapominaj o regularnych kąpielach, peelingu i przycinaniu paznokci, aby można było pokazać stopy latem.

Jeśli jednak żaden z powyższych sposobów nie zadziała lub problem nieprzyjemnego zapachu stóp się nasili – koniecznie skonsultuj problem z lekarzem.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)