Wsyp pół szklanki do odpływu. Nieprzyjemny zapach zniknie
Na powstawanie nieprzyjemnego zapachu z odpływu wpływa wiele czynników i może się on pojawić nawet w najczystszej kuchni i łazience. Istnieją jednak proste, domowe sposoby, aby się go skutecznie pozbyć.
22.08.2022 | aktual.: 23.08.2022 09:19
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Nieprzyjemny zapach wydobywający się z odpływu może pojawić się nawet w regularnie sprzątanej kuchni lub łazience. Przyczyny tego mogą być różne - stare rury kanalizacyjne, błędny montaż poszczególnych jej części.
Czasem powód złego zapachu jest jednak prosty - zlew i umywalka to takie miejsca, których systematycznie gromadzą się resztki jedzenia, włosy, resztki kosmetyków czy części martwego naskórka. Wszystko to, w połączeniu z wilgotnym otoczeniem, wpływa na rozmnażanie się bakterii, pleśni i grzybów, które mogą powodować nie tylko niedrożność odpływu, ale i właśnie wydobywający się z niego nieprzyjemny zapach.
Sposoby na nieprzyjemny zapach z odpływu
Oczywiście prostym sposobem jest użycie detergentów przeznaczonych do udrażniania rur i odpływów, które przy okazji usuwają nieprzyjemny zapach. Są to jednak środki silnie chemiczne, które nie tylko negatywnie wpływają na środowisko, ale przy niewłaściwym użyciu mogą spowodować np. podrażnienia.
Zanim zdecydujemy się na gotowe detergenty, warto spróbować zwalczyć nieprzyjemny zapach domowymi sposobami, które nie tylko będą bezpieczniejsze dla naszego zdrowia, ale i zdecydowanie tańsze. Najprawdopodobniej większość z nich masz już w domu.
Domowe sposoby na nieprzyjemny zapach z odpływu
Jednym z najprostszych sposobów na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z odpływu jest zwykła sól kuchenna. Wystarczy wsypać pół szklanki do odpływu, dodać pół szklanki sody oczyszczonej i odczekać 20 minut. Po tym czasie zalać wszystko wrzątkiem, a nieprzyjemna woń powinna zniknąć.
Skutecznym sposobem jest także cytryna, której sok nie tylko przyjemnie pachnie, ale ma odkażające właściwości. Aby uzyskać skuteczną miksturę należy do połowy szklanki wyciśniętego soku cytrynowego dodać jedną trzecią szklanki sody oczyszczonej. Powstałą mieszankę wlać do odpływu, a po pół godziny zalać wrzątkiem.
W walce z nieprzyjemnym zapachem może pomóc także popularny lek przeciwbólowy, czyli znana wszystkim aspiryna. Trzy tabletki wrzucamy do odpływu i zalewamy szklanką zwykłego octu spirytusowego. Po 15 minutach, jak w poprzednich przypadkach, zalewamy zlew wrzątkiem, a przykry zapach powinien zniknąć.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl