UrodaNiezwykłe właściwości aronii. Łagodzi skutki cukrzycy i działa przeciwnowotworowo

Niezwykłe właściwości aronii. Łagodzi skutki cukrzycy i działa przeciwnowotworowo

Niezwykłe właściwości aronii. Łagodzi skutki cukrzycy i działa przeciwnowotworowo
06.11.2015 12:18, aktualizacja: 12.11.2015 19:51

Owoce aronii są cierpkie i mają twarde owoce, dlatego warto z nich wykonać przetwory na zimę. Z owoców można przyrządzić konfitury czy nalewki.

Aronia ma w sobie tyle cennych witamin i minerałów, że naukowcy nazwali ją cudem natury. Polska rocznie produkuje aż 15 tysięcy ton tych owoców, mimo to w naszym kraju aronia jest wciąż mało popularna.

Owoce aronii zwierają witaminę C, A oraz E, który jest silnym przeciwutleniaczem. Łagodzą skutki radioterapii oraz zmniejszają skutki uboczne leków przeciwnowotworowych. Aronia zawiera antocyjany - substancje czynne należące do grupy przeciwutleniaczy. Za ich sprawą z naszego organizmu usuwane są toksyny, co osłabia procesy starzenia. Aronia chroni błonę śluzową żołądka przed szkodliwym działaniem kwasu solnego i alkoholu.

Zbiory aronii zaczynają się w połowie sierpnia i trwają do jesieni. Można je mrozić i korzystać z nich przez cały rok. Owoce aronii są cierpkie i mają twarde owoce, dlatego warto z nich wykonać przetwory na zimę. Z owoców można przyrządzić konfitury czy nalewki. Aronia pasuje jako dodatek do mięs i sosów. Doskonale łączy się z gruszką, jabłkiem czy chrzanem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (7)
Zobacz także