Nigdy nie kupuj takiego storczyka. Wyrzucisz pieniądze w błoto
Storczyki to niewątpliwie jedne z najładniejszych i najbardziej popularnych roślin, jakie pojawiają się w polskich domach. Aby cieszyć się ich pięknem, już w sklepie warto zwrócić uwagę na pewne szczegóły, które pozwolą wybrać zdrowy okaz.
04.04.2023 | aktual.: 14.04.2023 16:04
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Storczyki to urocze kwiaty, które Polacy chętnie kupują do mieszkań i domów. Idealnie sprawdzają się także na prezent, a odpowiednio zadbany okaz przez długi czas będzie cieszyć oczy. Aby jednak tak się stało, dobrze już w sklepie ogrodniczym zwrócić uwagę na pewne istotne rzeczy, aby wśród kilkudziesięciu roślin znaleźć najzdrowszy okaz.
Po tym poznasz zdrowego storczyka
Kupując storczyka, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego liście, czy są zielone, zdrowie i jędrne. Wszelkiego rodzaju plamki, kropki, nierówności czy przebarwienia mogą oznaczać choroby lub gnicie, a także świadczyć o obecności pasożytów, które po przyniesieniu storczyka do domu, przeniosą się na inne rośliny. Lepiej odstawić i poszukać innego okazu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, są korzenie i podłoże. Zwykle storczyki są sprzedawane w przezroczystych doniczkach, dlatego nie powinno być problemu z oceną tej części rośliny. Korzenie powietrzne powinny być zielonkawe, te w doniczce z kolei białe, mogą być też pokryte białym nalotem.
Zarówno pierwsze, jak i drugie nie powinny być zaschnięte. Jeśli w doniczce zaobserwujemy, że korzenie są brązowe, lepiej poszukać innego okazu, bo ten może być przelany, a od tego już niedaleka droga do gnicia i więdnięcia rośliny. O przelaniu świadczy też stęchły zapach podłoża, dlatego przed zakupem dobrze nie tylko oglądać doniczkę, ale i ją powąchać.
Pielęgnacja storczyka
Aby cieszyć się pięknem storczyków, warto zadbać zarówno o odpowiednią pielęgnację, ale i warunki, w których będzie trzymany. Storczyki lubią światło, ale nie ostre, a rozproszone. Dobrze będą rosły na parapecie okna wychodzącego na wschód lub zachód.
Jeśli chodzi o podlewanie, warto pamiętać, żeby robić to regularnie, ale niezbyt często. Oczywiście wszystko zależy od konkretnego okazu, ale ogólnie latem podlewa się je raz w tygodniu, zimą - raz na dwa tygodnie. Najlepiej robić to rano i podlewać tylko korzenie. Można np. włożyć doniczkę do miski z wodą i zostawić roślinę na około 20 minut. Po tym czasie wyciągnąć, by odsączyć nadmiar wody i odstawić na jej stałe miejsce.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl