Blisko ludziNoc Kupały, czyli Noc Świętojańska, już 21 czerwca. To najkrótsza noc w roku

Noc Kupały, czyli Noc Świętojańska, już 21 czerwca. To najkrótsza noc w roku

Noc Kupały, czyli Noc Świętojańska, już 21 czerwca. To najkrótsza noc w roku
Źródło zdjęć: © 123RF
20.06.2018 21:59, aktualizacja: 21.06.2018 07:33

Moda na folklor sprawiła, że Noc Kupały i Noc Świętojańska stały pretekstem do wielu plenerowych imprez na powitanie lata. Noc z 21 na 22 czerwca będzie najkrótszą w roku.

Noc Kupały to słowiańskie święto związane z przesileniem Słońca. Noc Kupały połączy astronomiczny pierwszy dzień lata, przypadający w tym roku na 21 czerwca, i niezmienny kalendarzowy pierwszy dzień lata – 22 czerwca.

Z Nocą Kupały wiąże się wiele tradycji, takich jak palenie ogniska i puszczanie na wodzie wianków przez młode dziewczęta. ‘’Kupalnocka’’, jak nazywało się czasem Noc Kupały, była bowiem okazją do uniknięcia "oficjalnych swatów". Panna mogła umówić się z kawalerem, żeby to właśnie on wyłowił jej wianek, a potem odszukał pośród świętującej grupki. W ten sposób zakochani młodzi mogli stworzyć parę poza oficjalnym obyczajem swatania. Może to właśnie dlatego Noc Kupały przedstawia czasem się jako alternatywę dla popularnych walentynek.

Ze względu na bliskość świąt, Noc Kupały czasem nazywana jest też Nocą Świętojańską, czyli Wigilią św. Jana, która ma miejsce z 23 na 24 czerwca. W Warszawie właśnie 23 czerwca odbędzie się już kolejna edycja pikniku na przywitanie lata – Wianki 2018. Tego wieczoru na Podzamczu wystąpią Bajm, Dżem, W&W, Ten Typ Mes i Daria Zawiałow. Wstęp jest bezpłatny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta