Objawy raka płuc u kobiet
16.12.2014 08:45, aktual.: 16.12.2014 13:03
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Często symptomy raka płuc u kobiet znacznie różnią się od przebiegu choroby nowotworowej u mężczyzn. W przypadku pań nierzadko mamy do czynienia z bardziej subtelnymi objawami, takimi jak problemy z oddychaniem czy ogólne zmęczenie. Jak nie pomylić pierwszych sygnałów?
Często symptomy raka płuc u kobiet znacznie różnią się od przebiegu choroby nowotworowej u mężczyzn. W przypadku pań nierzadko mamy do czynienia z bardziej subtelnymi objawami, takimi jak problemy z oddychaniem czy ogólne zmęczenie. Jak nie przegapić pierwszych sygnałów?
Według Krajowego Rejestru Nowotworów rocznie notuje się ponad 21 tys. przypadków raka płuc, z czego aż 90 proc. kończy się śmiercią. Obecnie w Polsce więcej kobiet umiera z powodu raka płuc niż raka piersi. Jest on główną przyczyną zgonu kobiet po 45. roku życia.
Ze statystyk wynika, że płeć piękna jest bardziej zagrożona nowotworem płuc niż mężczyźni. Zazwyczaj atakuje po 40. roku życia, ale szczyt zachorowań przypada ok. 70. roku życia.
90 proc. wszystkich przypadków raka płuc wywołuje palenie tytoniu . Specjaliści twierdzą, że aż 20-krotnie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia choroby. Znaczącą rolę odgrywa także bierne palenie, które trzykrotnie podnosi ryzyko zachorowania. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem lub kontakt z toksycznymi związkami, m.in. ołowiu, niklu, azbestu, berylu, radonu lub chromu także przyczyniają się do rozwoju nowotworu. Nie bez znaczenia są również predyspozycje genetyczne i płeć.
Dlaczego czasem objawy raka płuc u kobiet są inne niż w przypadku mężczyzn? Po pierwsze, jego typ może być uzależniony od płci. Po drugie, rak płuc częściej dotyka niepalących kobiet niż mężczyzn.
Typy raka płuc
Niedrobnokomórkowy rak płuc (NDRP) jest najczęstszym typem nowotworu tego organu. Odnotowuje się aż 80-85 proc. wszystkich przypadków tej choroby. Zazwyczaj rozwija się wolniej i później daje przerzuty. Istnieją jednak różne rodzaje niedrobnokomórkowych raków płuc. Możemy wyróżnić raka gruczołowego (gruczolakorak, adenocarcinoma), który stanowi ponad 30 proc. wszystkich przypadków; raka oskrzelikowo-pęcherzykowego (ok. 3 proc. wszystkich przypadków); raka płaskonabłonkowego (prawie 30 proc. wszystkich przypadków); raka wielkokomórkowego (ok. 9 proc. przypadków) oraz guz neuroendokrynny wielkokomórkowy (ok. 2 proc. wszystkich rodzajów). Natomiast drobnokomórkowy rak płuca (DRP) stanowi ok. 15-20 proc. wszystkich przypadków. Jego charakterystyczną cechą jest szybki rozwój oraz wczesne przerzuty do innych narządów.
Różne symptomy u kobiet i mężczyzn
W przypadku mężczyzn najpowszechniejszy jest rak płaskonabłonkowy. Komórki rakowe rozwijają się bezpośrednio w drogach oddechowych lub w ich pobliżu i często już na początku dają pierwsze objawy choroby. Do pojawiających się symptomów możemy zaliczyć: przewlekły kaszel, plucie krwią i infekcje, takie jak zapalenie płuc lub zapaść płuc spowodowana niedrożnością dróg oddechowych blokowanych przez guz.
Natomiast kobiety najczęściej zmagają się z rakiem gruczołowym. Gruczolakorak rozwija się w zewnętrznych obszarach płuc. Guzy mogą powiększać się i rozpowszechniać w bardzo szybkim tempie, nie dając przy tym żadnych typowych objawów. Początkowe symptomy obejmują duszność, która nierzadko błędnie wiązana jest z brakiem aktywności lub podeszłym wiekiem. Charakterystycznym objawem jest ból w klatce piersiowej, który nasila się wraz z głębokim oddechem. Guzy zlokalizowane w pobliżu zewnętrznych obszarów płuc mogą podrażniać błony okrywające płuca, co skutkuje bólem przy oddychaniu.
Ponadto panie zmagają się z tzw. zadyszką, np. podczas wchodzenia po schodach. Może towarzyszyć im także ból pleców i ramion, który spowodowany jest przez guz uciskający nerwy. Nie wolno lekceważyć również zmęczenia i utraty masy ciała.
Objawy spowodowane przerzutami
Wspólne obszary rozprzestrzeniania się raka płuc obejmują: kości, mózg i wątrobę. Zdecydowana większość przypadków niedrobnokomórkowego raka płuc jest związana z paleniem i częściej diagnozuje się go u mężczyzn niż u kobiet. Rak płuc rozwija się zazwyczaj w pobliżu dróg oddechowych i rozprzestrzenia się stosunkowo wcześnie, dając przerzuty do mózgu.
Co istotne, niedrobnokomórkowy rak płuc występuje najczęściej u młodych kobiet, które nigdy nie paliły. Rak oskrzelikowo-pęcherzykowy może mieć symptomy podobne do innych nowotworów płuc. Nierzadko błędnie interpretowany jest jako zapalenie płuc. Z nieznanych przyczyn zapadalność na ten rodzaj nowotworu rośnie.
Rak płuc u niepalących
Najczęstszymi objawami raka płuc u obu płci są uporczywy kaszel, plucie krwią, świszczący oddech, duszność, chrypka oraz powracające infekcje, takie jak zapalenie oskrzeli czy płuc. Mniej typowym objawem towarzyszącymi chorobie nowotworowej jest zespół paraneoplastyczny (zespół paranowotworowy). Określany jest jako zmiana lub zespół zmian dających symptomy mogące świadczyć o współistnieniu procesu nowotworowego.
W tym przypadku charakterystycznymi sygnałami są podwyższony poziom wapnia we krwi, niski poziom sodu, osłabienie mięśni kończyn górnych, zaburzenia koordynacji i skurcze mięśni.
Niestety nowotwór płuc bardzo długo nie daje żadnych objawów, co uniemożliwia wczesne rozpoznanie i efektywne leczenie. Nierzadko rozwija się w miejscach, które są trudne do zlokalizowania. Dlatego 80-90 proc. przypadków wykrywanych jest zbyt późno, czyli w zaawansowanym stadium choroby, co redukuje szansę na skuteczne leczenie.
Tekst na podst. lungcancer.about.com (ms)/(mtr), kobieta,wp.pl