Trwa ładowanie...
emerytura
PAL
01-06-2023 12:47

Obniżki emerytur w przyszłym roku? Wyliczenia niepokoją

Rekordowa waloryzacja emerytur i rent może się szybko nie powtórzyć. Wskaźnik ten jest bezpośrednio powiązany z inflacją, która spada. To oczywiście dobra wiadomość, jednak niektórzy mogą na tym stracić. Przedstawiamy wyliczenia.

Ile wyniesie waloryzacja emerytur i rent w 2024 roku?Ile wyniesie waloryzacja emerytur i rent w 2024 roku?Źródło: Adobe Stock, fot: Tomasz Warszewski
d4lamlv
d4lamlv

W 2023 roku świadczenia wypłacane przez ZUS podlegają waloryzacji kwotowo-procentowej. Oznacza to, że emeryci otrzymają konkretną kwotę więcej albo podwyżka zostanie wyliczona na podstawie pobieranej emerytury - w zależności od tego, co jest dla nas korzystniejsze.

Waloryzacja prawie 15 proc. To może się nie powtórzyć

O 250 zł brutto więcej otrzymali świadczeniobiorcy z najniższą emeryturą, która wzrosła do 1588,44 zł brutto. Większość jednak dostaje wypłaty wyższe o 14,8 proc. - tegoroczny wskaźnik waloryzacji. Czy podobnych podwyżek można spodziewać się w przyszłym roku? Wiele wskazuje na to, że nie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Łepkowska dostaje 1314 zł emerytury. Broni podatku od smartfona

Jak zauważa "Fakt", inflacja wpływa na wysokość waloryzacji emerytur i rent. Ta powoli spada, co może wiązać się niższym wzrostem świadczeń wypłacanych przez narodowego ubezpieczyciela.

- Mimo 13 proc. odczytu inflacji za maj, ceny żywności wciąż rosną w blisko 20 proc. tempie. Jednak za cały 2023 r. należy się spodziewać inflacji na poziomie 12 proc. Oznacza to, że w marcu 2024 r. emeryci i renciści otrzymają świadczenia wyższe nawet o 12 proc. - wylicza cytowany przez gazetę dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

Niektórzy zyskają tylko 100 zł. Chcą podwyżek dwa razy do roku

Jeśli prognozy eksperta się sprawdzą, podwyżki będą niższe niż w 2023 roku. Senior otrzymujący emeryturę w wysokości 1000 zł brutto otrzyma o ok. 110 zł więcej na rękę. Przy 1500 zł - 164 zł, 2000 zł - 220 zł, 2500 zł - 240 zł, a gdy świadczenie wynosi 3000 zł brutto - miałoby wzrosnąć o 285 zł.

d4lamlv

"To na razie symulacje, bo o zasadach podwyżek dla seniorów rząd będzie jeszcze rozmawiać ze związkowcami i pracodawcami w Radzie Dialogu Społecznego. O ile strona pracodawców nie chce zmieniać zasad waloryzacji, o tyle np. OPZZ chce, by w czasie wysokiej inflacji świadczenia były podnoszone dwa razy – raz w marcu, drugi raz we wrześniu. Dzięki temu seniorzy nie musieliby czekać na podwyżkę emerytury cały rok" - zauważa "Fakt".

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4lamlv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lamlv