Blisko ludziObrzezanie kobiet zabronione w Sudanie! Surowe kary za barbarzyństwo

Obrzezanie kobiet zabronione w Sudanie! Surowe kary za barbarzyństwo

Obrzezanie kobiet zabronione w Sudanie! Surowe kary za barbarzyństwo
Źródło zdjęć: © Getty Images
Aleksandra Kisiel

03.05.2020 13:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Obrzezanie kobiet jest w Sudanie powszechną praktyką. Po latach nawoływań ze strony ONZ i organizacji humanitarnych sudański rząd w piątek wprowadził prawo, które zabrania barbarzyńskiego procederu.

Obrzezanie kobiet w Sudanie będzie karalne. Rzecznik sudańskiego rządu poinformował w piątek o zmianach w kodeksie karnym. Od teraz okaleczanie kobiecych genitaliów będzie uważane za przestępstwo i surowo karane.

Obrzezanie kobiet w Sudanie jest powszechne

“Niewątpliwie nowe przepisy przyczynią się do likwidacji jednej z najniebezpieczniejszych praktyk społecznych, która jest jasnym przestępstwem przeciwko kobietom i ich prawom”, napisał w oświadczeniu sudański minister spraw zagranicznych.

Przedstawiciele rządu podkreślają, że obrzezanie kobiet jest głęboko zakorzenione w mentalności Sudańczyków, dlatego samo prawo nie wystarczy, aby proceder ukrócić. Konieczna będzie współpraca władz, opozycji i organów ścigania, a także zakrojona na dużą skalę kampania informacyjna i wsparcie międzynarodowych organizacji.

ONZ szacuje, że ofiarą brutalnego zwyczaju padło 88 proc. Sudanek. Dlatego informacja o zmianach w kodeksie karnym została pozytywnie przyjęta przez ONZ i UNICEF, który jednocześnie zaapelował, aby położne, pracownicy medyczni, rodzice i młodzi ludzie zostali bezzwłocznie poinformowani o nowym prawie.

“Ta praktyka nie tylko jest pogwałceniem praw każdego dziecka, ale jest też szkodliwa i ma poważne konsekwencje dla zdrowia i psychiki dziewcząt”, powiedział Abdullah Fadel, pracownik UNICEF stacjonujący w Sudanie. “Rząd i społeczeństwo powinny wspólnie podjąć działania, by położyć kres obrzezaniu kobiet”, zaapelował w rozmowie z CNN.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (33)
Zobacz także