Trwa ładowanie...

Odzież termoaktywna - co warto wiedzieć?

Nikomu nie trzeba tłumaczyć, jaki wpływ na zdrowie i poczucie komfortu w czasie aktywności na świeżym powietrzu ma mokra, przyklejająca się do ciała bielizna. Jej niewłaściwy dobór może powodować także otarcia, które uniemożliwią nam uprawianie sportu. Co warto wiedzieć, jeśli planujemy zakup stroju do biegania na jesień i zimę? Oto kilka ubrań i wskazówek, które mogą się przydać.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Odzież termoaktywna - co warto wiedzieć?
Źródło: iStock.com, Fot: iStock
dro5lrc

Bielizna termoaktywna dla kobiet - warstwa pierwsza

Bielizna termoaktywna to podstawa efektywnego sportu, jeśli planujemy aktywność jesienią na zewnątrz. Najważniejsze funkcje, jakie pełni, to termoizolacja i homeostaza, czyli utrzymanie równowagi w organizmie, a jeśli dobrze dobierzemy taką bieliznę i kolejne warstwy stroju sportowego, utrzymanie dyscypliny w treningach na pewno będzie łatwiejsze. Bielizna jako pierwsza warstwa jest najważniejsza. Ma bezpośredni kontakt ze skórą, chłonie wilgoć i przepuszcza powietrze. W warunkach wzmożonego wysiłku fizycznego to bardzo ważne, podobnie jak dobrze dobrany biustonosz sportowy.

Bielizna termoaktywna powinna być dobrana nie tylko do naszej sylwetki, choć tu ważne jest dopasowanie, ale i do konkretnej temperatury, w jakiej będziemy ćwiczyć. Najczęściej wyróżnia się trzy rodzaje takiej bielizny. Lekka będzie idealna na ciepłe dni, najlepiej odprowadza bowiem wilgoć. Bielizna średniej grubości nada się na temperatury nieco niższe - ma właściwości uniwersalne w pewnej tolerancji temperatur. Natomiast ta najgrubsza jest dostosowana do niskich temperatur, nawet do -30 stopni Celsjusza.

Odzież termoaktywna – warstwa druga

Odpowiednia bielizna termoaktywna osusza, odprowadza ciepło i umożliwia przepływ powietrza, a także nie utrudnia ruchów. Jej dodatkowym atutem jest łatwe utrzymanie w czystości oraz to, że szybko schnie. To ważne w czasie uprawiania sportu i... po praniu. Na początek jeden lub dwa komplety takiej bielizny termoaktywnej wystarczą.

dro5lrc

Druga warstwa bielizny termoaktywnej często nie posiada systemu odprowadzania wilgoci, dlatego wkładamy ją na bieliznę właściwą, pod którą znajduje się tylko stanik sportowy.

Odzież termoaktywna na jesień – bluzy i kurtki, czyli warstwa trzecia

Poza bielizną ważne są też pozostałe warstwy. Często sprawdzają się bawełniane bluzy z kapturem dobrej jakości, jednak kiedy planujemy uprawianie sportu na zewnątrz jesienią – to może nie wystarczyć. Kolejne warstwy na uniwersalną bieliznę sportową to odpowiednie bluzy, spodnie i kurtki treningowe.

Bluza i kurtka to warstwa trzecia odzieży termoaktywnej, noszona na docieplacz i przeznaczona do niższych temperatur, czyli poniżej 10 stopni C. Ważne, żeby była luźna, tak abyśmy nie czuli się zapakowani w strój i mogli się swobodnie poruszać.

Ważne dodatki, które przydadzą się jesiennym sportowcom

Przy niższych temperaturach nie zapominajmy też o opaskach, czapkach i rękawiczkach. Do dyspozycji mamy też specjalne kominy sportowe. Od codziennych różni je węższy krój oraz praktyczne ściągacze. Taki komin się nie ściąga i nie rozplątuje. Dodatki dla jesienno-zimowych biegaczy to między innymi praktyczne i niezbyt grube rękawiczki pięciopalczaste, które w czasie niższych temperatur na pewno się przydadzą.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dro5lrc

Podziel się opinią

Share
dro5lrc
dro5lrc