FitnessOdzież termoaktywna dla sportowców. Przygotuj się na chłody

Odzież termoaktywna dla sportowców. Przygotuj się na chłody

Odzież termoaktywna to podstawa zarówno dla zapalonych narciarzy czy biegaczy, jak i osób preferujących mniej wyczynowy wysiłek, jak choćby nordic walking. Ubiór "na cebulkę" nie musi oznaczać chodzącej kulki, są lepsze i cieplejsze sposoby.

Odzież termoaktywna dla sportowców. Przygotuj się na chłody
Źródło zdjęć: © 123RF

Polecamy bieliznę termoaktywną oraz rozmaite dodatki, które będą odpowiadać każdemu sportowcowi czy osobie spędzającej jesienią i zimą dużo czasu na zewnątrz. Odzież składająca się z kilku warstw spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób.

Buty w teren

Ciepłe obuwie nie musi być ciężkie. Wystarczy spojrzeć na buty trekkingowe przeznaczone dla sportowców. Lekkie i wytrzymałe, wyposażone w dodatkowe wzmocnienie przy podeszwie, doskonale sprawdzą się w trudnych warunkach podczas długotrwałego marszu w deszczu czy śniegu. Wysoka cholewka zapewnia odpowiednią stabilizację stopy, a miękkie wkładki wspierają śródstopie sprawiając, że nawet po długim marszu nie będą doskwierać ci otarcia i ból stóp.

Oddychające skarpety

Wybierając skarpety do uprawiania sportów, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich budowę. Najlepiej sprawdzą się takie, w których wzmocniono pięty i palce dodatkową warstwą materiału lub gęstszym ściegiem. Warto pamiętać, że ważnym zadaniem skarpet jest również odpowiednia ochrona stopy przed zimnem, której nie zapewni lekkie obuwie do biegania.

Szczególnie dobrze spisują się skarpety wykonane z wełny merino. Materiał dostosowuje się do panujących na zewnątrz warunków i zapewnia ciepło przy jednoczesnym odprowadzaniu nadmiaru temperatury i wilgoci na zewnątrz. To natomiast sprawia, że skarpety z dodatkiem tego materiału są często wybierane przez biegaczy i narciarzy, którzy potrzebują maksymalnego komfortu. Dzięki domieszce materiałów syntetycznych skarpety zachowują swój naturalny kształt i cechują się bardzo dobrą wytrzymałością.

Obraz
© Shutterstock.com

Co pod spodnie

O ile przed wychłodzeniem stóp chronią skarpety i buty, a tors osłania bluza i kurtka, to zwykle nogi są najbardziej narażone na niskie temperatury. Dlatego warto zaopatrzyć się w przylegające do ciała i oddychające getry. Dobrej jakości bielizna termoaktywna jest tak zaprojektowana, by zapewnić termoizolację i transport nadmiaru wilgoci na zewnątrz. Sprawdzi się więc nie tylko podczas uprawiania sportów typowo zimowych, ale na przykład podczas jesiennego czy zimowego joggingu.

Warstwy "cebulki"

Nowoczesne ubranie "na cebulkę" składa się z trzech warstw. Pierwsza z nich, umieszczona najbliżej skóry służy przede wszystkim odprowadzeniu potu na zewnątrz. Druga, w postaci ciepłego polaru ma za zadanie z jednej strony chronić przed nadmiernym wyziębieniem organizmu, a z drugiej przeniesienie wilgoci do trzeciej warstwy.

Zadaniem okrycia wierzchniego, czyli w tym przypadku softshella będzie należyta ochrona głębszych warstw oraz ciała przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi – wiatrem, deszczem czy śniegiem.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (10)