ycipk-w3aloi

Osoby z cechami borderline są mniej empatyczne

U osób z dużym nasileniem cech typowych dla osobowości borderline obserwuje się mniejszą aktywację rejonów mózgu odpowiedzialnych za empatię
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Osoby z cechami borderline są mniej empatyczne
(123RF)
ycipk-w3aloi

U osób z dużym nasileniem cech typowych dla osobowości borderline obserwuje się mniejszą aktywację rejonów mózgu odpowiedzialnych za empatię - czytamy w „Personality Disorders: Theory, Research and Treatment”.

Naukowcy z Uniwersytetu Georgii (USA) sugerują, że osoby osiągające wysokie wyniki na skali osobowości typu borderline mogą mieć trudności z odczytywaniem cudzych emocji ze względu na słabe pobudzenie obszarów mózgu biorących udział w przetwarzaniu empatycznych informacji.

Badacze poprosili 80 ochotników o wypełnienie kwestionariusza mierzącego nasilenie cech charakterystycznych dla zaburzenia borderline, a następnie polecili im wykonanie zadania polegającego na dopasowywaniu emocji widocznych na twarzach innych ludzi do konkretnej sytuacji.
Podczas gdy badani usiłowali umiejscowić prezentowane emocje w określonym kontekście, badacze mierzyli aktywność ich mózgu za pomocą funkcjonalnego magnetycznego rezonansu jądrowego (fMRI).

ycipk-w3aloi

Okazało się, że u osób o dużym natężeniu cech osobowości borderline w trakcie przetwarzania empatycznych sygnałów następowało słabsze pobudzenie niektórych rejonów mózgu - styku skroniowo-ciemieniowego i bruzdy skroniowej górnej. Oba te obszary są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania empatii.

- Zaburzenie osobowości typu borderline jest uważane za jedno z najpoważniejszych i najbardziej problematycznych zaburzeń osobowości. Osoby, które się z nim zmagają, mają trudności z nawiązywaniem satysfakcjonujących relacji z potencjalnymi przyjaciółmi i partnerami. Wyniki naszego badania mogą pomóc w zrozumieniu, dlaczego tak jest - komentuje Joshua Miller, jeden z badaczy.

(PAP), ooo/ mrt/

* Borderline, życie na na huśtawce*

ycipk-w3aloi
Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-w3aloi

ycipk-w3aloi
ycipk-w3aloi