Trwa ładowanie...

Osoby z cechami borderline są mniej empatyczne

U osób z dużym nasileniem cech typowych dla osobowości borderline obserwuje się mniejszą aktywację rejonów mózgu odpowiedzialnych za empatię
Share
Osoby z cechami borderline są mniej empatyczne
Źródło: 123RF
d1pew0g

U osób z dużym nasileniem cech typowych dla osobowości borderline obserwuje się mniejszą aktywację rejonów mózgu odpowiedzialnych za empatię - czytamy w „Personality Disorders: Theory, Research and Treatment”.

Naukowcy z Uniwersytetu Georgii (USA) sugerują, że osoby osiągające wysokie wyniki na skali osobowości typu borderline mogą mieć trudności z odczytywaniem cudzych emocji ze względu na słabe pobudzenie obszarów mózgu biorących udział w przetwarzaniu empatycznych informacji.

Badacze poprosili 80 ochotników o wypełnienie kwestionariusza mierzącego nasilenie cech charakterystycznych dla zaburzenia borderline, a następnie polecili im wykonanie zadania polegającego na dopasowywaniu emocji widocznych na twarzach innych ludzi do konkretnej sytuacji.
Podczas gdy badani usiłowali umiejscowić prezentowane emocje w określonym kontekście, badacze mierzyli aktywność ich mózgu za pomocą funkcjonalnego magnetycznego rezonansu jądrowego (fMRI).

d1pew0g

Okazało się, że u osób o dużym natężeniu cech osobowości borderline w trakcie przetwarzania empatycznych sygnałów następowało słabsze pobudzenie niektórych rejonów mózgu - styku skroniowo-ciemieniowego i bruzdy skroniowej górnej. Oba te obszary są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania empatii.

- Zaburzenie osobowości typu borderline jest uważane za jedno z najpoważniejszych i najbardziej problematycznych zaburzeń osobowości. Osoby, które się z nim zmagają, mają trudności z nawiązywaniem satysfakcjonujących relacji z potencjalnymi przyjaciółmi i partnerami. Wyniki naszego badania mogą pomóc w zrozumieniu, dlaczego tak jest - komentuje Joshua Miller, jeden z badaczy.

(PAP), ooo/ mrt/

* Borderline, życie na na huśtawce*

d1pew0g

Podziel się opinią

Share
d1pew0g
d1pew0g