Trwa ładowanie...
d3f040o

Panele czy deska trójwarstwowa – co wybrać?

Jako materiały do wykończenia podłóg triumfy święcą panele, które są tanie i bardzo łatwe do samodzielnego ułożenia. Silną konkurencję stanowią jednak dla nich deski podłogowe – znacznie trwalsze i zachowujące wygląd naturalnego drewna. O tym, czy w domu lepiej sprawdzą się panele, czy deska trójwarstwowa, decyduje przede wszystkim intensywność eksploatacji, ale warto wziąć pod uwagę również inne czynniki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Panele czy deska trójwarstwowa? Wybór zależy nie tylko od zasobności portfela
Panele czy deska trójwarstwowa? Wybór zależy nie tylko od zasobności portfela (iStock.com)
d3f040o

Czym się różni deska podłogowa od paneli?

Panele dzielą się na laminowane i drewniane. Te drugie nazywane są deskami podłogowymi, deskami trójwarstwowymi lub deskami barlineckimi (od nazwy wiodącego producenta – Barlinek). Składają się z trzech ściśle połączonych ze sobą poziomów. Do wykonania dolnego i środkowego służą gorsze gatunki drewna, np. sosna i jodła, natomiast na wierzchu znajduje się drewno szlachetne, jak choćby dąb i buk. Ostatnia warstwa ma grubość zaledwie 2–4 milimetrów, ale dzięki naturalnemu wykończeniu potrafi być bardzo odporna na zarysowania. O jej wytrzymałości decyduje twardość drewna. Dzięki budowie warstwowej deski podłogowe typu barlineckiego są mniej narażone na rozsychanie się czy pękanie aniżeli deski lite. Łączą w sobie zalety naturalnej drewnianej podłogi i paneli.

Natomiast panele laminowane z tworzywa sztucznego (np. płyty MDF lub HDF) w przeciwieństwie do desek trójwarstwowych są mało wymagające, jeśli chodzi o konserwację, pielęgnację i czyszczenie. Świetnie znoszą wysoką temperaturę oraz promieniowanie ultrafioletowe. Nie dorównują jednak deskom barlineckim pod względem estetycznymi, ponieważ mają gładką strukturę, która w niczym nie przypomina naturalnego drewna.

d3f040o

Panele czy deska barlinecka? Praktyczne aspekty użytkowania

Deska barlinecka – z rysunkiem słoi i chropowatą strukturą drewna – nie tylko stylowo wygląda, ale również ma szansę posłużyć dłużej aniżeli panele. Możliwe jest usuwanie z niej zarysowań rozmaitymi zabiegami renowacyjnymi, np. polerowaniem, lakierowaniem czy szlifowaniem. Stąpanie po takim podłożu jest czystą przyjemnością, ponieważ dają się odczuć ciepło i elastyczność drewna, które lekko ugina się pod naciskiem. Deska podłogowa ma tutaj zdecydowaną przewagę nad sztywnymi i chłodnymi panelami.

Z drugiej jednak strony to panele podłogowe wygodniej jest układać w domach zamieszkiwanych przez rodziny z małymi dziećmi oraz czworonogami. Choć łatwo się na nich poślizgnąć, sprzyjają utrzymywaniu czystości w domu (mają właściwości antystatyczne) i ulegają odkształceniom rzadziej niż drewno, które szybko nasiąka rozlaną na podłogę wodą. Zazwyczaj są pokryte odpornym na ścieranie i wilgoć laminatem. Co więcej, panele charakteryzują się dużą izolacyjnością cieplną. Co prawda nie dorównują desce podłogowej, jeśli chodzi o wygłuszanie kroków, ale da się poprawić ich właściwości dźwiękoszczelne dzięki odpowiednio dobranemu podkładowi.

Dokonując wyboru pomiędzy panelami a deską barlinecką, warto zdać sobie sprawę, że zarówno w przypadku jednych, jak i drugich, można trafić na materiały słabej jakości. Deska podłogowa, choć z założenia bardziej solidna, potrafi mieć gorsze parametry aniżeli panele z wyższej półki.

d3f040o

Podziel się opinią

Share
d3f040o
d3f040o