Paznokcie u nóg – podstawowa pielęgnacja
01.07.2018 22:18, aktual.: 02.08.2018 12:28
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Choć większą część roku spędzamy w butach zakrytych, to nie możemy zapominać o podstawowej pielęgnacji stóp, a w szczególności paznokci, które są narażone na różne choroby, w tym trudną do leczenia grzybicę. Jak prawidłowo obcinać paznokcie u stóp, aby nie martwić się o wrastające paznokcie? A może chcielibyście zrobić maseczkę odżywczą, aby wzmocnić paznokcie?
Jak obcinać paznokcie u nóg?
Pielęgnację paznokci u stóp warto rozpocząć od prawidłowego obcięcia, aby stopy prezentowały się estetycznie. Długie paznokcie u stóp częściej są narażone na kruchość i łamliwość. Z tego względu powinniśmy zwracać uwagę na ich długość.
Paznokcie warto obcinać na prosto, jednak zanim przystąpimy do obcinania, powinniśmy namoczyć stopy w wodzie z solą lub ziołami, tak aby zmiękczyć płytkę. Dzięki temu łatwiej nam będzie wyregulować kształt paznokci.
Najlepiej uzyskać efekt łopatkowatych paznokci bez ściętych boków. Jedynie krawędzie możemy spiłować krótkimi ruchami w jedną stronę, aby nie były ostre.
Tę czynność najlepiej wykonać pilnikiem gruboziarnistym. W ten sposób możemy uniknąć wrastających paznokci, które mogą doprowadzić do infekcji grzybiczej, w tym niebezpiecznej grzybicy paznokci.
Ponadto paznokcie możemy polerować grubym blokiem, jednak nie powinniśmy tej czynności powtarzać częściej niż co dwa tygodnie, tak aby nie osłabić płytki.
Malowanie paznokci u nóg
Pomalowane paznokcie u nóg prezentują się efektownie. Poza klasycznym pedicure chętnie sięgamy po kolorowe lakiery hybrydowe, które utrzymują się na stopach do 2-3 tygodni. Choć ten rodzaj stylizacji nie ingeruje w płytkę, to po każdym zabiegu warto odczekać kilka dni, jeśli chcemy go powtórzyć.
Narzędzia i kosmetyki do pedicure znajdziesz na WP radarOkazji.
Paznokcie hybrydowe u nóg są pożądane szczególnie latem, kiedy odsłaniamy stopy w eleganckich sandałach lub klapkach. Wykonując pedicure hybrydowy, nie możemy zapomnieć o nałożeniu odżywki oraz bazy, tak aby nie osłabić płytki.
Poza tym za pomocą lakieru możemy optycznie zmienić jej kształt. Paznokcie u stóp lekko zaokrąglimy, nie malując brzegów paznokci.
Sposoby na piękne paznokcie u nóg
Poza kąpielą solną do stóp oraz kąpielą ziołową do stóp można wykonać w domu również inne zabiegi pielęgnacyjne, które wzmocnią paznokcie.
Warto stosować przede wszystkim odżywki do paznokci z witaminę E i witaminą B. Ponadto nie możemy zapominać o codziennym nawilżaniu kremem do stóp, który nie tylko wygładza pięty, ale również wpływa na kondycję paznokci.
Dieta na zdrowe paznokcie u nóg
Zbilansowana dieta ma nie tylko wpływ na twarz, włosy i ciało, ale również paznokcie u rąk i stóp. Jeśli chcemy wzmocnić płytkę, warto wzbogacić posiłki o produkty z witaminą B (np. ogórki), witaminą C (np. szpinak) oraz witaminą E (np. orzechy).
Wapń oraz żelazo to kolejne składniki mineralne, których potrzebujemy, by wzmocnić paznokcie. Warto również pamiętać, że na kondycję paznokci ma wpływ niedobór cynku.
Spożywając drób lub pieczywo pełnoziarniste wzmocnimy paznokcie i pozbędziemy się z twarzy wyprysków.