UrodaWrastające paznokcie - bolesna dolegliwość

Wrastające paznokcie - bolesna dolegliwość

Wrastające paznokcie to problem, który dotyczy ludzi w każdym wieku, choć stosunkowo częściej dotyczy osób młodych. To stan, w którym części paznokcia palucha stopy podwijają się pod otaczającą go skórę i rosnąc wbijają się w nią, co wywołuje ból i stan zapalny wału paznokciowego. Paznokieć może wrastać tylko po jednej stronie albo po obu stronach palca równocześnie. Jak sobie poradzić z tym problemem?

Wrastające paznokcie - bolesna dolegliwość
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Wrastające paznokcie to problem, który dotyczy ludzi w każdym wieku, choć stosunkowo częściej dotyczy osób młodych. To stan, w którym części paznokcia palucha stopy podwijają się pod otaczającą go skórę i rosnąc wbijają się w nią, co wywołuje ból i stan zapalny wału paznokciowego. Paznokieć może wrastać tylko po jednej stronie albo po obu stronach palca równocześnie. Jak sobie poradzić z tym problemem?

Objawy i dolegliwości

Wrastający paznokieć zawija się z jednej lub obu stron palca do wału, który otacza płytkę paznokciową. W miejscu, w którym paznokieć wrasta, powstaje bolesny stan zapalny, który powstaje na skutek podrażniania tkanki wału paznokciowego.

Profilaktyka w tego typu schorzeniach to przede wszystkim pielęgnacja paznokci. Jeżeli po usunięciu w dalszym ciągu usuwana część będzie wrastać, należy założyć na paznokieć tzw. „klamrę”, która będzie przytrzymywać paznokieć, tak aby podczas wzrostu unosił się lekko do góry. Wiele gabinetów kosmetycznych oferuje tego typu zabieg oraz dba o paznokieć nadając mu podczas piłowania odpowiedni kształt

W przypadku prawidłowego postępowania wrastający paznokieć nie jest poważnym problemem. Jeżeli jednak rozwinie się zakażenie, niezbędna jest pomoc lekarska.

Objawy:

● Silny uciskający ból w obrębie wału paznokciowego po stronie, po której paznokieć wrasta pod skórę.
● Skóra wału paznokciowego po tej stronie jest nieznacznie obrzęknięta i zaczerwieniona
● Pojawia się opuchlizna.
● Jeżeli w wyniku zaniedbań higienicznych i braku właściwego leczenia dojdzie do zakażenia bakteryjnego uszkodzonej skóry, objawy znacznie się nasilają. Ból jest silniejszy, przybiera stały charakter, czasem daje wrażenie pulsowania. Obrzęk i zaczerwienienie w obrębie skóry wokół paznokcia są bardzo wyraźne, a jej dotykanie sprawia pacjentowi szczególnie silny ból. Spod skóry pokrywającej wrastającą część paznokcia wydobywa się, po jej uciśnięciu, niewielka ilość mętnej, czasem ropnej wydzieliny
● Wskutek większego zaniedbania zakażenie może obejmować cały palec, szerząc się w obrębie tkanki podskórnej.

POLECAMY:

Wrastanie paznokci to skutek zwiększonego zagięcia płytki paznokciowej. Rozwija się dzięki:

● niewłaściwej pielęgnacji paznokci i wycinaniu kątów paznokcia,
● zaburzeniu wzrostu paznokcia,
● predyspozycji genetycznych,
● noszeniu niewłaściwego obuwia,
● wadom stóp

Jak możemy zapobiegać tej dolegliwości?

● Unikając zakładania zbyt ciasnych butów.
● Prawidłowo obcinając paznokcie. Należy zwrócić uwagę, żeby wolny brzeg paznokcia nie był zaokrąglony (ścięte brzegi paznokcia), lecz prosty, a nawet nieco wklęsły. Szczególnie unikać należy wprowadzania ostrego końca nożyczek lub pilnika pomiędzy paznokieć a otaczającą go skórę, gdyż powoduje to niewielkie zranienia skóry, które stanowią doskonałe miejsce rozwoju dla bakterii.
● W celu uniknięcia innych form infekcji wału paznokciowego nie należy obcinać nożyczkami ani nawet specjalnymi cążkami tak zwanych „skórek”. Zamiast tego należy je codziennie, po zwilżeniu wodą, delikatnie zsunąć do tyłu przy pomocy kciuka lub zwilżonego ręcznika, albo odsuwać drewnianym patyczkiem, po wcześniejszej aplikacji zmiękczającego skórki preparatu.

POLECAMY:

Na czym polega leczenie?

Celem leczenia jest jak najszybsze zlikwidowanie stanu zapalnego i ewentualnego zakażenia bakteryjnego, a następnie zabezpieczenie chorego przed dalszym wrastaniem paznokcia.

Zalecenia ogólne:

● Wygodne, dobrze dobrane obuwie.
● Przestrzeganie higieny stóp.
● Prawidłowe obcinanie paznokci.
● W przypadku stanu zapalnego pomocne może być kilkunastominutowe moczenie palca w ciepłych mydlinach kilka razy dziennie.
● Aby płytka mogła powrócić w naturalny rowek, kawałek waty nasącza się witaminą E lub płynem do wrastających paznokci i wkłada delikatnie patyczkiem między rowek a płytkę. Opatrunki należy zmieniać codziennie.

Leczenie farmakologiczne

● Leki przeciwbólowe w przypadku nasilonego stanu zapalnego lub zakażenia
– zwykle wystarczają popularne środki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym dostępne w aptece bez recepty
● Antybiotyki – stosowane niezwykle rzadko, tylko w przypadku rozległej i nasilonej infekcji całego palca

Leczenie zabiegowe

Stosowane jest w przypadku, gdy nieskuteczne okazały się wyżej opisane metody poradzenia sobie z tą nieprzyjemną dolegliwością. Najpopularniejszymi są dwie metody:

● Usunięcie wrastającego paznokcia w całości (nowy paznokieć zwykle nie ma tendencji do wrastania).

● Klinowe wycięcie paznokcia. Zabieg polega na wycięciu wąskiego paska obejmującego wrastającą część paznokcia wraz z przyległym wałem paznokciowym w miejscu wrastania. Powstały ubytek skóry i paznokcia zeszywa się lub pozostawia nie zeszyty. Gojąc się, paznokieć zwykle odzyskuje swój prawidłowy kształt i nie ma tendencji do wrastania. Choć początkowo jest nieco węższy niż odpowiadający mu paznokieć na drugiej stopie, już po kilku tygodniach odzyskuje pierwotną szerokość Oba wymienione zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym i są całkowicie bezbolesne.

(jj/ma)

POLECAMY:

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (20)