Picie wody wpływa na lepszą koncentrację
Brak odpowiedniej ilości wody obniża sprawność umysłową, co skutkuje spadkiem koncentracji i efektywności w nauce.
Brak odpowiedniej ilości wody obniża sprawność umysłową, co skutkuje spadkiem koncentracji i efektywności w przyswajaniu wiedzy.
Badania opublikowane na łamach "Journal of Nutrition" opisują, że odwodnienie organizmu, wynikające z niedostatecznej ilości wypijanych płynów, jest jedną z głównych przyczyn migreny, braku koncentracji i złego samopoczucia.
- Nawet lekkie odwodnienie może powodować: pogorszenie pamięci krótkotrwałej, utrudnienie skupienia się na zadaniu - mówi dr inż. Katarzyna Okręglicka, specjalista w zakresie żywienia człowieka i dietetyki. - Woda jest niezbędna do prawidłowego przewodzenia impulsów nerwowych. Dzieje się to za sprawą działania neuronów rejestrujących ubytki wody, które przekazują te informacje częściom mózgu odpowiedzialnym za samopoczucie i zdolności poznawcze - podkreśla Okręglicka.
Skutki nieodpowiedniego nawodnienia można zauważyć bardzo szybko, jednak zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie są tego przyczyny. W Polsce mniej niż połowa dorosłych pije wodę codziennie, a aż 61 proc. sięga po nią dopiero w momencie, gdy odczuwa pragnienie, które jest objawem odwodnienia.
Rozpoczynajmy dzień od wypicia szklanki wody i sięgajmy po nią w ciągu całego dnia. Dorosła kobieta potrzebuje dziennie około 2 litrów płynów, mężczyzna o pół litra więcej.