Pięć sposobów na zdrowe, gęste i mocne włosy
Lśniące i gęste włosy są atrybutem zdrowia i urody. Utrzymanie ich we właściwej formie wymaga odpowiednich starań. Na szczęście, wbrew pozorom, nie zawsze jest to takie trudne. Zwłaszcza że panie – mężczyźni zresztą także - mają do dyspozycji wiele zarówno naturalnych, domowych sposobów, jak i całą gamę kosmetyków, których konsekwentne stosowanie w krótkim czasie przynosi imponujące rezultaty.
24.05.2017 | aktual.: 30.10.2017 13:26
Oto kilka, zarówno tych bardziej oczywistych, jak i mniej znanych sposobów, pozwalających odpowiednio zatroszczyć się o zdrowie włosów. Zaczynamy od dobroczynnej keratyny.
Keratyna
Wiele zabiegów, takich jak prostowanie czy suszenie włosów suszarką, może prowadzić do zniszczenia włosów. Na szczęście istnieją też sposoby pozwalające na odwrócenie negatywnych skutków. Jednym z nich jest zastosowanie keratyny, która pozwala na regenerację włosa. Ale dla wielu pań, które po nią sięgają, często staje się czymś w rodzaju "złotego środka". Nie tylko umożliwia odbudowę zniszczonych włosów i uzupełnienie niedoboru białka keratyny, które stanowi naturalny składnik włosów. Ma również właściwości, które pozwalają na załatwienie wielu kwestii jednocześnie - keratyna odżywia włosy i pozwala na ich modelowanie (wydłuża efekt niektórych zabiegów, np. prostowania czy kręcenia).
To nadal nie wszystko. Dzięki aplikacji keratyny, włosy zyskują połysk, stają się gładsze i miękkie. Stosowanie keratyny pozwala też na ich pogrubienie i zwiększenie objętości. Regularnie sięganie po nią wskazane jest nie tylko osobom, które poddają włosy wielu niekorzystnym zabiegom. Zapewnia także ochronę przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi.
Odpowiednia dieta
O tym, że odpowiednio zbilansowana dieta ma fundamentalny wpływ na stan naszego zdrowia, wiedzą niemal wszyscy. Ale od tego, co jemy i pijemy, zależy nie tylko skłonność do zapadania na infekcje, ale też wygląd skóry, paznokci oraz włosów. Co zatem powinno regularnie trafiać na talerz, by włosy były w dobrej kondycji? Powinny to być przede wszystkim produkty bogate w białko (nabiał, drób), nienasycone kwasy z rodziny omega-3 (tłuste ryby), a także pożywienie bogate w witaminy A, C, H, F, B i E, które odpowiadają m.in. za wzrost włosów, zapobiegają ich wypadaniu i zapewniają zdrowy oraz jedwabisty wygląd. Nie bez znaczenia jest również żelazo, cynk oraz potas.
Ale tak samo, jak można włosom pomóc, sięgając po odpowiednie składniki odżywcze, podobnie można im zaszkodzić, decydując się na produkty, których zdecydowanie one nie lubią. Na czarnej liście znajdują się m.in.: mocna kawa, alkohol, cukier czy przetworzone jedzenie.
Skrzyp polny
Doskonałe efekty przynosi również regularne stosowanie skrzypu polnego – zioła o wielu możliwościach, które jest bogatym źródłem krzemu. To pierwiastek niezbędny dla właściwego funkcjonowania niektórych tkanek, także włosów. Skrzyp ma na nie zbawienny wpływ, z czego wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy. Znajdująca się w ziole krzemionka wzmacnia włosy. Dzięki substancjom, w które bogata jest ta roślina, można też ograniczyć inne uciążliwe i niechciane zjawiska, jak wypadanie włosów.
Po substancje oparte na skrzypie polnym powinny sięgać wszystkie osoby mające jakiekolwiek trudności z włosami. W ten sposobów wiele bolączek z nimi związanych można w krótkim czasie wyeliminować, a dodatkowo cieszyć się włosami pełnymi blasku i powabu. Dodatkowym atutem kuracji opartych na skrzypie polnym jest ich niewygórowany koszt.
Sprawdzone domowe sposoby
Wśród wielu metod, które pozwalają na uzyskanie pięknych i mocnych włosów, niesłabnącą popularnością cieszą się domowe sposoby. Przepisy na zabiegi z użyciem środków, które znajdują się w zasięgu ręki (np. w domowej spiżarni), pochodzą często od babć i ciotek. Wskazówkami takimi chętnie wymieniają się dziś też internautki na blogach, forach internetowych czy w serwisach społecznościowych. Wśród produktów, które znaleźć można w kuchni znajdują się m.in.: jajka (odbudowa włosa i jego wzmocnienie); drożdże (stymulacja wzrostu) czy piwo (wzmacnia i nadaje połysk). Przygotowane z tych produktów rozmaite mikstury wykorzystywane są do nakładania na włosy albo do... spożycia.
Opieranie się na takich swojskich recepturach nie należy oczywiście do najwygodniejszych i nie wszystkim musi odpowiadać. Nie wszystkim odpowiada zapach, konsystencja czy smak (w przypadku pitnych koktajli) takich domowych kompozycji. Na szczęście istnieją również inne – naturalne i znacznie wygodniejsze - sposoby pielęgnacji.
Właściwa pielęgnacja
Piękne i zdrowe włosy wymagają czasu, a nawet pewnych wyrzeczeń, ale przede wszystkim systematyczności. Nie obędzie się bez regularnego pozbywania się zniszczonych i rozdwojonych końcówek – nawet osoby starające się zapuścić długie włosy powinny zatem sięgać po nożyczki. Bardzo ważną, a często bagatelizowaną kwestią, jest kondycja skóry głowy. Aby ją poprawić, należy regularnie stosować masaż. Podczas takich zabiegów warto sięgać po olejki oraz stosowne kosmetyki. Taki masaż można też wykonać podczas mycia włosów albo w trakcie ich rozczesywania. Spora część zabiegów, które powinny wejść w nawyk, nie wymaga jednak zachodu. Poprawić kondycję włosów można bowiem nawet przez zwykłe, regularne szczotkowanie.
Są też jednak nawyki, z których warto zrezygnować albo ograniczyć ich wpływ na włosy. Wśród czynności, za którymi włosy nie przepadają, znajduje się m.in. prostowanie czy suszenie ich z pomocą suszarki.
Artykuł powstał przy współpracy z BINGOSPA