FitnessPieprz cayenne – 5 powodów, dla których warto go jeść

Pieprz cayenne – 5 powodów, dla których warto go jeść

Pieprz cayenne, pieprz kajeński, papryka kajeńska – te wszystkie określenia oznaczają ostrą przyprawę wyrabianą z papryki cayenne, która jest suszona, a następnie zmielona i w takiej postaci sprzedawana. Pieprz kajeński charakteryzuje się niezwykle ostrym smakiem, wspaniale komponuje się zarówno z daniami mięsnymi, warzywnymi, jak i słodkimi. Oprócz kuchennej półki, powinien on znaleźć się w każdej domowej apteczce. Ta ostra przyprawa wykazuje bowiem niezwykłe właściwości prozdrowotne. Przedstawiamy 5 powodów, dla których warto stosować chili pieprz cayenne.

Pieprz cayenne – 5 powodów, dla których warto go jeść
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

16.01.2017 | aktual.: 17.01.2017 08:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pieprz cayenne działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo

Kapsaicyną nazywany jest związek chemiczny, który odpowiada za ostry smak papryki. Hamuje ona działanie neuropeptydu, który odpowiada za stany zapalne. Pieprz cayenne może więc być stosowany w profilaktyce stanów zapalnych w organizmie, takich jak zapalenie stawów, zatok lub pęcherza. Udowodniono, że kapsaicyna łagodzi ból, jest więc składnikiem wielu maści przeciwbólowych.

Kapsaicyna stosowana jest w profilaktyce nowotworów

Pikantny składnik papryczki według niektórych źródeł niszczy komórki nowotworowe. Kapsaicyna pobudza komórki nowotworowe do apoptozy, czyli samozniszczenia. Jej spożywanie może więc wygenerować wiele korzyści w profilaktyce raka. Jako suplement może być stosowana w następujący sposób: szczyptę pieprzu cayenne połącz z łyżeczką nierafinowanego, zimno tłoczonego oleju lnianego i wypijaj codziennie rano. W takiej postaci oprócz dobroczynnej kapsaicyny dostarczysz sobie cennych kwasów omega-3 zawartych w oleju.

Pieprz Cayenne wspomaga walkę z przeziębieniem

Udowodniono, że papryka kajeńska ma nieocenioną rolę we wspomaganiu leczenia chorób układu oddechowego. Wspomaga usuwanie toksycznych związków z oskrzeli i płuc, poprawia ukrwienie, dotlenienie oraz wzmacnia układ odpornościowy. Podczas przeziębienia warto przyjmować domowy syrop złożony z następujących składników: odrobina startego imbiru, 3 łyżki miodu, szczypta Chili, sok z połowy cytryny oraz posiekany ząbek czosnku. Wszystkie składniki należy wymieszać lub zmiksować i przechowywać w lodówce. W trakcie przeziębienia stosuj 3 razy dziennie po 1 łyżeczce.

Chili pomaga schudnąć i reguluje trawienie

Udowodniono, iż spożywanie pieprzu kajeńskiego zmniejsza apetyt. Poranna dawka chili sprawi, że w ciągu dnia twój apetyt będzie słabszy i w efekcie spożyjesz mniejszą ilość kalorii. Papryka ta pomaga również szybciej spalać tłuszcz poprzez wspomaganie metabolizmu, dodatkowo pobudza trawienie poprzez zwiększanie produkcji enzymów trawiennych oraz kwasów żołądkowych. Chili stymuluje perystaltykę jelit, przez co wspomaga oczyszczanie z toksyn.

Świetnie komponuje się z każdą potrawą

Pieprz kajeński jest niedrogi i możesz go użyć w przygotowaniu każdej potrawy. Oprócz mięs oraz warzyw na ostro, sprawdzi się jako dodatek do odchudzających koktajli warzywnych i owocowych. Wspaniale komponuje się z gorzką czekoladą oraz ciasteczkami zbożowo-bakaliowymi Jednym słowem - pasuje do wszystkiego!

Komentarze (3)