Trwa ładowanie...
df0oypu

Pierwsza kobieta skazana za zbrodnie wojenne

Trybunał ds. zbrodni wojennych w Sarajewie skazał w poniedziałek na
karę pięciu i pół roku więzienia pierwszą kobietę, Muzułmankę Raszemę Handanović, za zbrodnie
popełnione podczas wojny w Bośni w latach 1992-1995.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pierwsza kobieta skazana za zbrodnie wojenne
(AFP)
df0oypu

Trybunał ds. zbrodni wojennych w Sarajewie skazał w poniedziałek na karę pięciu i pół roku więzienia pierwszą kobietę, Muzułmankę Raszemę Handanović, za zbrodnie popełnione podczas wojny w Bośni w latach 1992-1995. 39-letnia Handanović uczestniczyła w egzekucji trzech cywilów i trzech żołnierzy chorwackich, którzy poddali się siłom muzułmańskim.

Zbrodnię tę popełniono w kwietniu 1993 roku w wiosce Truszina na południu Bośni. Według prokuratury zabito wtedy 22 Chorwatów: 18 cywilów i czterech jeńców wojennych.

Handanović była w tym czasie członkiem specjalnego oddziału "Zulfikar", który bezpośrednio podlegał dowództwu armii bośniackiej, złożonej głównie z Muzułmanów. Po wojnie w Bośni kobieta wyemigrowała do USA i posiada obecnie dwa obywatelstwa - amerykańskie i bośniackie. Do kraju wróciła w grudniu 2011 roku w wyniku ekstradycji z USA.

Choć Muzułmanie i Chorwaci byli sojusznikami w wojnie z siłami serbskimi w czasie konfliktu w Bośni, to w latach 1993-1994 w południowej części kraju toczyły się między nimi walki. (PAP)
jo/ ap/

POLECAMY: * Była w ciąży na froncie w Afganistanie*

df0oypu

Podziel się opinią

Share
df0oypu
df0oypu