Nie bez powodu pies drapie się po uchu. Oto co chce "powiedzieć"
Drapiący się pies wygląda uroczo, jednak nie zawsze jego zachowanie jest niewinne. Czasem zwyczajnie coś go swędzi, jednak w innym przypadku może być to niepokojący objaw. Obserwuj swojego pupila, aby odkryć przyczynę.
18.01.2024 | aktual.: 18.01.2024 15:44
Nie zawsze łatwo odkryć powód, dlaczego pies drapie się akurat w tym miejscu. Może być to zachowanie zupełnie przypadkowe, a może pierwszy objaw choroby. Drapanie często jest oznaką alergii i podrażnień. Wrażliwą tkankę uszną zwierzę może też uszkodzić sobie przypadkiem, np. podczas szalonej zabawy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Drapanie może być wynikiem choroby uszu
Należy zwracać pilną uwagę na wszelkie zmiany w zachowaniu psa. Sam nie powie nam, co mu dolega, musimy się domyślić na podstawie wysyłanych przez niego sygnałów. Jeżeli pies po prostu drapie się łapą po uchu, zazwyczaj nie oznacza to niczego złego – coś go swędzi i tyle. Jeśli jednak ciągle robi to w tym samym miejscu, a dodatkowo próbuje sięgnąć głębiej, może rozwijać się u niego poważne zapalenie.
Zwierzę doświadczające bólu związanego z narządem słuchu częściej potrząsa głową, co stanowi kolejny niepokojący objaw. Na zewnątrz lub w wewnętrznej części ucha może pojawić się zaczerwienienie lub opuchlizna, a kolejnym niepokojącym symptomem jest też zwiększenie ilości wydzieliny.
Zapalenie ucha u psa. Jak poradzić sobie z chorobą?
Jeśli podejrzewamy, że u naszego czworonoga wystąpiło zapalenie ucha, nie mamy na co czekać – musimy jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem. To groźna choroba, która prowadzi do utraty słuchu. Na szczęście proces leczenie jest prosty i bezinwazyjny, choć niekoniecznie przyjemny dla psa. Pierwszym krokiem jest znalezienie przyczyny choroby uszu, ponieważ oprócz zapalenia, zwierzak może cierpieć na alergię lub pasożyty atakujące narząd słuchu.
W wypadku uczulenia musimy ograniczyć kontakt ze szkodzącymi psu alergenami, a pasożyty wytępić, stosując przeznaczone do tego preparaty. Leczenie samego zapalenia wymaga z kolei podawania kropli do uszu.
Pamiętajmy, że możemy od czasu do czasu czyścić uszy pupila specjalnymi środkami, ale tylko, jeśli istnieją ku temu konkretne wskazania – np. długa sierść wokół uszu. W innym przypadku reagujmy wyłącznie na niepokojące sygnały.
Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!