Pies ziewa? Wiadomo, co chce "powiedzieć"

Ziewający psiak to jeden z najsłodszych widoków. Co jednak znaczy ten naturalny odruch u zwierząt – czy to samo, co w przypadku ludzi, czy może coś zupełnie innego? Uwaga, to może być niepokojący objaw.

Szczenię jest wyraźnie zestresowane sesją zdjęciową i bliską obecnością modelki
Szczenię jest wyraźnie zestresowane sesją zdjęciową i bliską obecnością modelki
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Anna Tronova

Nie zawsze oznacza tylko zmęczenie lub nudę. Ziewanie u psów może mieć bardzo różne przyczyny, niektóre z nich powinny nas zaniepokoić. Dlatego warto, by opiekunowie zwierząt stale poszerzali zakres swojej wiedzy, aby w razie potrzeby jak najszybciej reagować. Jeśli chcemy się dowiedzieć, co dokładnie oznacza ziewanie, musimy wziąć pod uwagę nie tylko fizjologiczne podstawy, ale też kontekst, czyli sytuację, w której zachowanie się pojawia. Tylko wtedy będziemy mieć pełen obraz sytuacji.

Pies ziewa, bo się boi

Ziewanie może być jednym z objawów stresu i dyskomfortu, a nawet strachu. Najczęściej ma to miejsce, gdy w pobliżu znajdują się inni ludzie lub zwierzęta, panuje hałas albo niedaleko znajduje się jezdnia i samochody. Jeśli pies ziewa, nerwowo macha ogonem, mruży oczy i kładzie uszy po sobie to znaczy, że jest zestresowany. Musimy go uspokoić, najlepiej zabierając ze stresującego miejsca lub sytuacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pierwszy taki pies w Polsce. Po 9 latach pracy odchodzi na emeryturę

Przez ziewanie wyraża frustrację

Jeśli pies ziewa podczas pieszczot, głaskania lub przytulania, może czuć się przytłoczony bliskością oraz wylewnością człowieka. Wydaje mu się, że jest osaczony, i szuka wyjścia z trudnego położenia. W dalszej kolejności może zacząć warczeć, aby odsunąć od siebie zagrożenie. Ziewanie oznaczające frustrację pojawia się często podczas treningu, gdy pies ma już ewidentnie dość ćwiczeń na jeden dzień.

Pies ziewa z powodu niepewności

Takie zachowanie obserwujemy najczęściej w towarzystwie innych zwierząt. Pies pokazuje w ten sposób, że nie chce żadnych problemów i woli uniknąć konfliktów. Ziewanie w tym kontekście ma charakter społeczny. To sygnał uspokajający, który pokazuje, że pies nie jest zainteresowany konfliktem z innym czworonogiem. Potwierdzeniem tego jest unikanie kontaktu wzrokowego z drugim psem.

Podekscytowane psy też ziewają

Wbrew pozorom ziewanie może być u psa wyrazem nadmiernego pobudzenia i ekscytacji. W tym przypadku oprócz ziewania spodziewajmy się wysokich psich jęków, zamaszystego machania ogonem oraz wielkich, wpatrzonych w nas radośnie oczu. Ziewanie psa bywa też objawem zniecierpliwienia, jeśli on już jest gotowy na spacer, a my się ociągamy, zbyt długo wiążemy buty lub wracamy po coś do domu.

Ziewanie po prostu oznacza zmęczenie

Identycznie jak u człowieka ziewnięcie może zwyczajnie oznaczać zmęczenie. Psy potrzebują znacznie dłuższego odpoczynku, śpią nawet po 14-15 godzin dziennie, a ten czas z wiekiem ulega wydłużeniu. Jeśli zatem ziewaniu nie towarzyszą żadne dodatkowe sensacje, powinniśmy pozwolić psu na drzemkę. Gdy obudzi się wypoczęty, znów będzie miał świeży zapas energii na zabawy i spacery.

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (19)