Plaga kleszczy w Polsce. Wykonaj szybki test na ich obecność

Kleszcze, które zwykle kojarzymy z cieplejszymi miesiącami, mogą żerować także zimą. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy przebywają w twoim ogrodzie, przeprowadź szybki test. Sprawdź, jak go wykonać.

Kleszcze są aktywne nawet zimą
Kleszcze są aktywne nawet zimą
Źródło zdjęć: © Facebook, Getty Images | Grzyby Moja Pasja Cała Polska, PATSTOCK, Wędkarstwo z Pasją

W styczniu i lutym chętnie wybieramy się na spacery po zaśnieżonych terenach. Czar pryska, gdy temperatura za oknem jest na tyle wysoka, że przypomina bardziej wczesną wiosnę niż zimę. Wybierając się na wyprawy do lasu, trzeba zachować czujność. Kleszcze już stanowią zagrożenie.

W połowie stycznia komunikat wydały Lasy Państwowe. "Wystarczył jeden słoneczny i ciepły (jak na styczeń) dzień, żeby obudziły się kleszcze - o ile w ogóle zasnęły. Uważajcie na siebie i swoich czworonożnych milusińskich" - czytamy na Facebooku w komunikacie Nadleśnictwa Grotniki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najpewniejszy objaw boreliozy. Pojawia się nawet 30 dni po ukąszeniu przez kleszcza

Kleszcze żerują nawet zimą. Ilość poraża

W przeszłości zimy bywały bardzo mroźne, a kleszcze mogły zamarznąć przy temperaturze około -18 stopni Celsjusza, utrzymującej się przez kilka dni. Jednak zmiany klimatyczne sprawiły, że obecnie kleszcze żerują również w styczniu i lutym.

Jeśli wciąż masz wątpliwości co do prawdziwości informacji na temat wzmożonej aktywności kleszczy, to poniższe zdjęcie powinno je rozwiać. Na fanpage'u hotelu dla psów "Psia Górka" pojawiło się zdjęcie, które ukazuje ilość kleszczy zebranych jednego dnia.

Należy pamiętać, że ukąszenie przez kleszcza może prowadzić do poważnych chorób, takich jak borelioza czy odkleszczowe zapalenie mózgu. Objawy mogą pojawić się dopiero po kilku tygodniach.

Test na obecność kleszczy w ogrodzie

Kleszcze lubią ukrywać się w trawie oraz na niskich drzewach i krzewach, dlatego ogrody są dla nich doskonałą przestrzenią do żerowania. Jeśli posiadasz działkę i chcesz upewnić się, że nie ma na niej pajęczaków, wykonaj prosty test. Wystarczy ci jeden biały ręcznik frotté. Materiał jest kluczowy - kleszcze "przykleją" się do niego, jak do rzepu.

Czynność jest banalnie prosta. Wystarczy, że na kij od mopa nawiniesz biały ręcznik, a następnie przeciągniesz narzędziem po trawniku, drzewach i krzewach. Jeśli na materiale pojawią się kleszcze, musisz działać.

Sposoby na pozbycie się kleszczy

Po pierwsze zadziałaj zapachem! Kleszcze są owadami, które mają słaby wzrok, ale bardzo silny węch. Dzięki temu mogą wykryć obecność człowieka nawet z dużej odległości. Podobnie jak inne pajęczaki, kleszcze nie znoszą niektórych aromatów. Nienawidzą zapachów wrotyczu, lawendy, kocimiętki i rozmarynu. Jeśli zasadzisz te rośliny w swoim ogrodzie, kleszcze wyniosą się z działki.

Możesz też samodzielnie przygotować specjalną miksturę, która będzie skuteczna w trzymaniu tych pajęczaków z dala od twojej posesji. Wystarczy zmieszać roztwór octu (100 ml octu na 1 litr wody), ekstrakt z czosnku (5 mg) i olejek eteryczny z rozmarynu (5 ml). Starannie wymieszaj i spryskaj strategiczne miejsca. Pamiętaj, aby powtarzać tę czynność dwa razy dziennie, przez co najmniej tydzień.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
kleszczedziałkaogród

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)