Blisko ludziPlusy i minusy sierpniowych i wrześniowych ślubów

Plusy i minusy sierpniowych i wrześniowych ślubów

Plusy i minusy sierpniowych i wrześniowych ślubów
Źródło zdjęć: © 123RF

20.08.2012 20:34, aktual.: 21.08.2012 10:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sierpień i wrzesień to niewątpliwie najchętniej wybierane terminy na ślub w Polsce. Świadczy to o tym, że te miesiące są po prostu najlepsze, by powiedzieć sobie "tak". Czy tak wiele par może się mylić? A jednak, gdy przyjrzeć się wszystkim za i przeciw okazuje się, że wcale nie mają racji. Oto plusy i minusy ślubu w sierpniu i we wrześniu.

Sierpień i wrzesień to niewątpliwie najchętniej wybierane terminy na ślub w Polsce. Świadczy to o tym, że te miesiące są po prostu najlepsze, by powiedzieć sobie "tak". Czy tak wiele par może się mylić? A jednak, gdy przyjrzeć się wszystkim za i przeciw okazuje się, że wcale nie mają racji. Oto plusy i minusy ślubu w sierpniu i we wrześniu.

Plusy ślubu w sierpniu i wrześniu? Najważniejszym plusem terminu ślubu w sierpniu lub we wrześniu jest zapewne pogoda (bo o tym, że w nazwie miesiące te mają literę "r", która ma przynosić szczęście w małżeństwie, nie warto wspominać - zabobony są dobre dla naiwnych). Sierpień to najpiękniejszy miesiąc w Polsce: ciepły, słoneczny, dość suchy. Przychodzi jak ukojenie po burzliwym i często deszczowym, albo dla odmiany bardzo gorącym lipcu. Wrzesień także potrafi być ładny - choć tu prawdopodobieństwo dobrej pogody jest nieco mniejsze niż w sierpniu. Za to właśnie we wrześniu cieszyć się można niepowtarzalnym urokiem "babiego lata", gdy na chwilę, zazwyczaj około połowy września, przychodzi do Polski ponownie ciepła aura, niemal letnia. Dobra pogoda znacznie natomiast ułatwia planowanie uroczystości i sam jej przebieg.

Innym plusem ślubu w sierpniu i wrześniu jest dostępność ślubnych usług - choć oba miesiące są jeszcze w Polsce "urlopowe" - czyli chętnie wybierane na termin wypoczynku. Nie dotyczy to branży ślubnej, dla niej jest to okres wzmożonej pracy. Dlatego też pary pragnące zamówić usługi na sierpień lub wrzesień nie powinny mieć większego problemu ze znalezieniem odpowiedniej firmy.

Minusy ślubu w sierpniu i wrześniu

Podstawowym minusem wyboru sierpnia lub września na termin ślubu jest natomiast właśnie wielka popularność tych miesięcy. Pary, które pragną zawrzeć związek w tym czasie muszą się zatem nastawić na wielki tłok wszędzie tam, gdzie trzeba załatwić sprawy związane z przygotowaniem ślubu: w kancelarii parafialnej, u kwiaciarzy, fryzjerów, cukierników itd. Niestety ta nieprzyjemność nie skończy się przed ślubem, po uregulowaniu wszelkich spraw, bo skoro ślub brany będzie w miesiącach popularnych, tłok towarzyszyć będzie mu do samej ceremonii i na niej również da się odczuć.

Zwłaszcza dotkliwie podczas ceremonii w Kościele - w zależności od ilości wyznaczonych na dany termin ślubów, może być nawet i tak, że ceremonia odbędzie się w pośpiechu, bo wciśnięta pomiędzy dwie inne, a goście będą się gubić niepewni, czy na dobry ślub trafili. I może być i tak, że młoda para zaraz po ślubie zostanie poproszona o jak najszybsze opuszczenie kościoła, bo już czeka następna. Wszystko to sprawić może przykrość nowożeńcom, którzy maja prawo czuć się w tym dniu szczególnie ważni i wyjątkowi.

Na tym niestety nie koniec utrudnień związanych z ilością par, które będą w tym czasie iść do ołtarza - im więcej ich będzie, tym więcej będzie tych, które będą musiały zadowolić się mniej korzystnymi godzinami ceremonii. Gdy ślub odbywa się zbyt wcześnie, są większe trudności z dobraniem odpowiedniej godziny rozpoczęcia wesela. Na ogół powinno się rozpocząć wieczorem, ale gdy ślub zakończy się wczesnym popołudniem, także wesele powinno odbyć się wcześniej, by goście nie musieli czekać wiele godzin po zamkniętą salą weselną.

A skoro o niej mowa: znalezienie odpowiedniej sali na wesele jest w sierpniu i wrześniu o wiele trudniejsze niż we wszystkich innych miesiącach razem wziętych. Skoro tak wiele par szuka w tym czasie miejsca, zrozumiałe jest, że niektóre będą musiały się zadowolić nieco gorszymi warunkami. Wiele sierpniowych i wrześniowych wesel odbywa się więc w przydrożnych zajazdach czy nawet w salach jeszcze niewykończonych, tak bardzo zdesperowani są nowożeńcy.

Może więc warto wybrać inny miesiąc na ceremonię ślubu? Piękny jest przecież nie tylko sierpień i wrzesień, ale i maj, i czerwiec, i październik. Piękne są święta - Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy i kiedyś były naprawdę chętnie wybierane przez narzeczonych. I zimą bywa pięknie, i w karnawale jest zabawnie. Czasem warto zrobić coś inaczej niż "wszyscy"...

(bb)

Więcej na temat ślubów i wesel:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także