Podwójne świadczenie dla emerytów. Podano konkretne daty

Ważna wiadomość dla emerytów. Chodzi o wypłatę "trzynastek"
Ważna wiadomość dla emerytów. Chodzi o wypłatę "trzynastek"
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Adobe

28.03.2023 14:39, aktual.: 28.03.2023 20:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Już wkrótce na kontach emerytów pojawi się tzw. trzynastka. Świadczenie w tym roku będzie wyższe o 14,8 proc. ze względu na szalejącą inflację. Okazuje się, że niektórzy dostaną pieniądze ciut wcześniej. Wszystko zależy od tego, kiedy normalnie dostajemy emeryturę.

W tym roku, w wyniku postępującej inflacji, emerytury oraz renty uległy waloryzacji. Już wkrótce na konta emerytów wpłyną dodatkowe świadczenia, nazywane trzynastkami. Choć będą one wyższe, niż rok temu, część świadczeniobiorców będzie musiało odprowadzić od kwoty podatek. Pojawiła się również informacja, że nie wszyscy dostaną pieniądze w tym samym czasie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kiedy wypłata 13. emerytury?

W tym roku pierwszy dzień kwietnia wypada w sobotę. To właśnie z tego powodu emerytura u niektórych pojawi się dzień wcześniej, czyli 31 marca. Niestety część osób może dostać pieniądze po weekendzie, czyli 5, 6 lub 7 kwietnia. Jeśli zwykle dostajemy emeryturę 10 kwietnia, w tym roku zostanie ona wypłacona najprawdopodobniej 14 kwietnia.

W tym miejscu należy też dodać, że "trzynastka przysługuje każdej osobie, która pobiera emeryturę". Nie trzeba zatem składać w tej sprawie do urzędu żadnych dodatkowych wniosków. Wysokość jednorazowej 13. emerytury wynosi 1588 złotych i 44 gorsze brutto.

Komu nie przysługuje "trzynastka"?

Okazuje się, że wypłata trzynastej emerytury zależy od tego, czy dana osoba miała status rencisty lub emeryta 31 marca 2023 roku. W innym przypadku na "trzynastkę" nie ma co liczyć. Jeżeli na rentę lub emeryturę przechodzimy po tym dniu, trzynastą emeryturę dostaniemy dopiero w przyszłym roku kalendarzowym.

Warto też dodać, że 13. emerytura w tym roku ulega opodatkowaniu. Z tego względu pierwotna kwota świadczenia będzie odpowiednio niższa. Cenna też będzie wiedza, że ten szczególny rodzaj świadczenia nie może zostać zabrany przez komornika.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (11)
Zobacz także