Trwa ładowanie...

Przelew wyższy o 600 zł. Wybrani dostaną nawet 5500 zł emerytury

Wraz z waloryzacją rent i emerytur, wzrosło też dodatkowe świadczenie przyznawane najstarszym polskim seniorom. Od 1 marca 2023 roku zwiększyła się tzw. "emerytura honorowa". Podwyżka jest spora.

Od 1 marca wzrosła tzw. "emerytura honorowa"Od 1 marca wzrosła tzw. "emerytura honorowa"Źródło: Pixabay
d3wrahd
d3wrahd

Emerytura honorowa to wypłacane co miesiąc dodatkowe, dożywotnie świadczenie, przysługujące określonej grupie seniorów. Jego wypłata nie zależy od wysokości wypracowanych składek, jednak oprócz niego, osoby te zachowują też swoje podstawowe emerytury.

Komu przysługuje emerytura honorowa?

Świadczenie honorowe otrzymują Polki i Polacy, którzy ukończyli 100 lat, dlatego potocznie nazywa się ją "emeryturą stulatka". Co ważne, już przyznane świadczenie nie podlega corocznej waloryzacji. Oznacza to, że jeżeli emeryt kończy sto lat i w konkretnym miesiącu obowiązuje dana stawka, wysokość emerytury honorowej dla tej osoby już się nie zmieni i co miesiąc będzie wynosiła tyle samo.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ekspert krytykuje waloryzację i "trzynastki". "Nie pójdziesz na emeryturę w lutym, tracisz 15 proc."

Świadczenia honorowe otrzymuje obecnie ponad 2600 osób, a oprócz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wypłacają je także zakłady emerytalne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Obrony Narodowej, a także KRUS.

d3wrahd

Choć ogólnie emerytura honorowa przyznawana jest automatycznie po ukończeniu przez seniora 100 lat, jest jednak pewien wyjątek. Chodzi o osoby, które nie pobierają renty lub emerytury ani z ZUS-u, ani z KRUS-u, czyli takie, które nie przepracowały ani jednego dnia i po prostu nie widnieją w systemie. Często są to np. kobiety, które przez całe życie zajmowały się domem i dziećmi. Wtedy należy złożyć wniosek o świadczenie honorowe i dołączyć do niego dokument, który potwierdzi wiek, np. akt urodzenia.

Tyle wynosi obecnie emerytura honorowa. Duży wzrost

Choć raz przyznana konkretnej osobie emerytura honorowa nie podlega już zmianom, wysokość kwoty wypłacanej stulatkom ustalana jest co roku. I tak osoby, które od 1 marca 2022 roku do 28 lutego 2023 roku kończyły 100 lat otrzymywały dodatkowe świadczenie w wysokości 4944,79 zł brutto.

Od 1 marca 2023 roku do 28 lutego 2024 obowiązuje jednak już wyższa o 595,46 zł od poprzedniej stawka i każdy obywatel osiągający wiek 100 lat otrzyma 5540,25 zł brutto.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3wrahd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wrahd