Trwa ładowanie...

Pogrzeb królowej Elżbiety II. Wzruszający moment przed Pałacem Buckingham

W poniedziałek Wielka Brytania żegnała królową Elżbietę II. Wzruszającym momentem uroczystości był ostatni przejazd trumny z ciałem monarchini koło Pałacu Buckingham.

Wzruszający moment podczas pogrzebu Elżbiety IIWzruszający moment podczas pogrzebu Elżbiety IIŹródło: East News, Getty Images, fot: CHIP SOMODEVILLA, Chris Jackson
dh0t320
dh0t320

8 września w wieku 96 lat zmarła brytyjska królowa Elżbieta II. Była najdłużej panującą monarchinią Wielkiej Brytanii. Choć informacje o odwoływanych przez nią w ostatnim czasie spotkaniach regularnie pojawiały się w mediach, wiele osób do końca nie potrafiło sobie wyobrazić tego momentu.

Uroczystości pogrzebowe królowej Elżbiety II rozpoczęły się o godz. 12 czasu polskiego. Wśród osób, które żegnały królową, znaleźli się nie tylko członkowie rodziny, ale także czołowi światowi przywódcy oraz tłumy zwykłych ludzi, którzy od kilku dni ustawiali się w kolejce do wystawionej na widok publiczny w Pałacu Westminsterskim trumny. Polskę reprezentował prezydent Andrzej Duda z małżonką.

Symboliczne pożegnanie królowej przez personel

O godzinie 13 królowa Elżbieta II została pożegnana hymnem narodowym Wielkiej Brytanii "God Save the King", a następnie ulicami Londynu przeszła procesja żałobna, podczas której doszło do wzruszającego momentu w momencie, gdy trumna z ciałem królowej zmierzała w stronę Hyde Parku.

dh0t320

Przed bramą Pałacu Buckingham, oficjalnej rezydencji brytyjskich monarchów, ponad 100 ubranych na czarno, najbliższych pracowników królowej ustawiło się wzdłuż ulicy, by po raz ostatni oddać jej hołd.

Symboliczne pożegnanie Elżbiety II przez personel East News
Symboliczne pożegnanie Elżbiety II przez personel Źródło: East News, fot: CHIP SOMODEVILLA

Jak powiedziała w rozmowie z "People" osoba blisko związana z pałacem - personel Elżbiety II był zdruzgotany informacją o jej śmierci. Wielu z nich pracowało dla niej przez wiele lat i podobnie jak poddani – nie wyobrażali sobie, że może jej zabraknąć.

"Bez względu na to, jak bardzo jesteś na to przygotowany, po całym okresie służby nadal był to dla nich straszny szok" - mówiło źródło magazynu.

Po złożeniu hołdu królowej, jeden z członków pałacowego personelu zasłabł i osunął się na ziemie. Na zamieszczonych w internecie fotografiach widać, że pomocy udzielili mu współpracownicy.

Pogrzeb królowej Elżbiety II

Pałac Buckingham był główną rezydencją królowej od jej koronacji w 1953 roku. Jednak na początku pandemii COVID-19 w 2020 roku przeniosła się do zamku Windsor i nie wróciła do pałacu przed śmiercią.

dh0t320

Pogrzeb transmitowano w wielu krajach. Z szacunków wynikało, że relacje śledzić mogło nawet cztery miliardy osób na świecie. Eksperci analizowali także stroje żałobników, ściśle określone królewskim protokołem.

Właśnie trwa plebiscyt WP Kobieta #Wszechmocne2022. Zapraszamy do zgłaszania swoich nominacji w formularzu poniżej.

Królowa Elżbieta II i książę Filip - niezwykła królewska para

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dh0t320
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dh0t320