Godziny spędzane przed ekranem komputera lub telewizora, nieodpowiednie oświetlenie, zanieczyszczenia - to z pewnością nie służy naszym oczom. Wraz z upływem wieku pogarsza się wzrok. Jesteśmy obarczeni ryzkiem zaćmy, jaskry, zwyrodnienia plamki żółtej i wielu innych schorzeń. Jednak można temu zapobiec. Podstawą jest zdrowa dieta i aktywny tryb życia. Co poprawia wzrok?
Godziny spędzane przed ekranem komputera lub telewizora, nieodpowiednie oświetlenie, zanieczyszczenia - to z pewnością nie służy naszym oczom. Wraz z upływem wieku pogarsza się wzrok. Jesteśmy obarczeni ryzykiem zaćmy, jaskry, zwyrodnienia plamki żółtej i wielu innych schorzeń. Jednak można temu zapobiec. Podstawą jest zdrowa dieta i aktywny tryb życia. Co poprawia wzrok?
Marchew
Numerem jeden na naszej liście jest marchew. Dlaczego? Marchew to bogactwo przeciwutleniaczy oraz beta-karotenu, który przekształca się w organizmie w witaminę A. Pomagają one walczyć z takimi chorobami, jak zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej. Niedobór witaminy A pogarsza widzenie i przyczynia się do kseroftalmii, która pojawia się, gdy oko nie może już produkować łez. Grozi to uszkodzeniem lub utratą wzroku. Zawarta w warzywie luteina zwiększa gęstość plamki żółtej, co daje lepszą ochronę siatkówki. Prozdrowotne właściwości marchewki są nieocenione.
Tekst na podst. fitnea.com (ms/mtr), kobieta.wp.pl
Papryka
Papryka to doskonałe źródło witaminy C, która jest kluczowym elementem zachowania zdrowego wzroku. Znajdziemy w niej także przeciwutleniacze i inne witaminy, które są istotne dla prawidłowego funkcjonowania oczu. Czerwona papryka to bogactwo beta-karotenu. Natomiast w żółtej kryje się luteina oraz zeaksantyna, które chronią oczy przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. Ponadto luteina osłania przed promieniowaniem jonizującym komputerów i telewizorów oraz pochłania znaczną część promieniowania ultrafioletowego.
Drób - kurczak, indyk
Drób jest zdrową alternatywą dla czerwonego mięsa. Indyk i kurczak to bogate źródło cynku, którego najwyższe stężenie znajdziemy w siatkówce. Odpowiada on za adaptację oka do widzenia w ciemności. Poza tym zapobiega utracie wzroku wraz z wiekiem. Jego niedobór może powodować krótkowzroczność. Kurczak i indyk zawierają także witaminę B, niacynę i witaminę E. Wszystkie odgrywają istotną rolę w walce z zaćmą i innymi chorobami oczu.
Szpinak
Szpinak jest dosłownie wypełniony prawie każdą witaminą, ale jego najważniejsze składniki to witamina C, luteina, zeaksantyna i beta-karoten. Wykazuje wysokie stężenie przeciwutleniaczy, które pomagają w zwalczaniu zwyrodnienia plamki żółtej i chronią oczy przed degeneracją. Zeaksantyna i luteina zwiększają gęstość plamki żółtej, co sprawia, że działają jak naturalny filtr przeciwsłoneczny, wchłaniając od 40 do 90 procent niebezpiecznego promieniowania. Wyższe stężenie tego barwnika zapewnia lepszą ochronę siatkówki i niesie niższe ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki. Naukowcy zaobserwowali u osób spożywających szpinak mniejsze problemy z oczami niż u tych, którzy nim gardzą.
Słodkie ziemniaki
Kolejna wysoka dawka beta-karotenu kryje się w patatach. Zapobiega on kurzej ślepocie, chroni przed chorobami plamki żółtej, a także przeciwdziała podrażnieniom i zaczerwienieniu oka oraz powiek. Słodkie ziemniaki są bogate w witaminę A, która poprawia widzenie w nocy. Gotowane, pieczone czy podawane jako puree - warto je spożywać na co dzień.
Ryby - łosoś i sardynki
Ryby są cennym źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3 niezbędnych dla zdrowego stylu życia. Ale łosoś i sardynki zawierają jeszcze więcej kwasów tłuszczowych omega-3, które poprawiają wzrok i zwalniają tempo rozwoju zwyrodnienia siatkówki oka związanego z wiekiem. Ponadto łosoś zawiera także witaminę A i D. Kwasy tłuszczowe omega-3 chronią drobne naczynia krwionośne, które znajdują się w naszej gałce ocznej. Włącz je do swojej diety, a dostrzeżesz różnicę.
Czarne jagody
Czarne jagody mają zbawienny wpływ na wzrok. Zawierają mnóstwo witamin, kwasy organiczne polifenole oraz antyoksydanty, które zapobiegają chorobom siatkówki oka. Zdaniem ekspertów spożywanie czarnych jagód opóźnia wystąpienie katarakty i wstrzymuje postęp jaskry cukrzycowej. Znajdujące się w nich są glikozydy flawonowe chronią oczy przed działaniem wolnych rodników. Natomiast antocyjany zwiększają drożność i elastyczność naczyń krwionośnych oraz poprawiają mikrokrążenie w gałce ocznej. Czarne jagody stymulują produkcję rodopsyny, która poprawia widzenie o zmroku. Po borówki chętnie sięgają m.in. piloci.
Tekst na podst. fitnea.com (ms/mtr), kobieta.wp.pl