Blisko ludziPolacy wybrali najbardziej poważane zawody. Przodują strażak i pielęgniarka, ale spadło poparcie dla posłów i księży

Polacy wybrali najbardziej poważane zawody. Przodują strażak i pielęgniarka, ale spadło poparcie dla posłów i księży

Polacy wybrali najbardziej poważane zawody. Przodują strażak i pielęgniarka, ale spadło poparcie dla posłów i księży
Źródło zdjęć: © 123RF
11.12.2019 18:36, aktualizacja: 16.12.2019 15:49

Z nowego sondażu CBOS wynika, że najbardziej poważanymi zawodami w Polsce są strażak i pielęgniarka. Wiemy, kto znajduje się na kolejnych pozycjach oraz jakie profesje cieszą się zdecydowanie mniejszym uznaniem.

W sondażu zapytano Polaków, jakie są według nich najbardziej poważane zawody. Okazało się, że rodacy najbardziej doceniają te zawody, które cechuje wysoka użyteczność społeczna. Aż 94 proc. ankietowanych oddało swój głos na strażaków, a 89 proc. zagłosowała na pielęgniarki.

Strażak i pielęgniarka najbardziej poważanymi zawodami

Obie profesje niewątpliwie są związane z dużą odpowiedzialnością. Praca zarówno strażaka, jak i pielęgniarki polega na pomaganiu innym. Wynik ankiety ukazał, że stosunek Polaków do tych zawodów jest pozytywny bez względu na wiek i wykształcenie respondentów.

Na dalszych pozycjach znaleźli się robotnicy wykwalifikowani, na których zagłosowało 85 proc. osób oraz górnicy z 84 proc. głosów. Na te profesje głosowało jednak mniej respondentów z wykształceniem wyższym, którzy woleli docenić zawód profesora uniwersytetu. W rankingu Polacy wyróżnili też lekarzy (80 proc.), nauczycieli (77 proc.) i inżynierów pracujących w fabrykach (76 proc.) Trzeba jednak zaznaczyć, że zawody te cieszyły się szczególnym poważaniem wśród mieszkańców większych miast.

W odróżnieniu od sondażu sprzed sześciu lat większe uznanie zyskały zawody z czołówki rankingu. Deklarowane poparcie dla strażaków wzrosło o 7 proc., a dla pielęgniarek o 11 proc. Wśród darzonych większym szacunkiem profesji można wymienić między innymi: sprzedawców w sklepach, księgowych, informatyków, pracowników sprzątających czy dziennikarzy.

Poważanie społeczne spadło jednak w stosunku do księży, maklerów giełdowych, ministrów, posłów na Sejm oraz działaczy politycznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl