Ponowne przeliczenie emerytury. Kto może zyskać?

Ponowne przeliczenie emerytury. Kto może zyskać?

Jeśli spełnia się pewne warunki, warto złoży wniosek o ponowne przeliczenie emerytury
Jeśli spełnia się pewne warunki, warto złoży wniosek o ponowne przeliczenie emerytury
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Tomasz Warszewski
24.01.2023 16:27, aktualizacja: 24.01.2023 17:37

Inflacja i wzrost cen sprawia, że wielu emerytów musi dokładniej planować swoje wydatki. Warto więc wykorzystać szansę na podwyższenie świadczenia i skorzystać z możliwości ponownego przeliczenia emerytury. Kto może się o to starać i jak to zrobić?

Przeciętna emerytura w Polsce wynosi 2 882,63 zł, dlatego wiele osób stara się podwyższyć świadczenie. Jednym ze sposobów jest ponowne przeliczenie emerytury, a teraz jest bardzo dobry moment, aby to zrobić. Trzeba jednak spełniać pewne warunki.

Ponowne przeliczenie świadczenia. Korzystny moment

Jak podaje serwis Business Insider, jeśli spełnia się określone warunki, warto teraz złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury ze względu na obowiązujące, korzystne tablice dalszego trwania życia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- Najnowsze tablice pozwalają obliczyć emeryturę osoby w wieku 60 lat o 3,7 proc. wyższą, a osoby w wieku 65 lat - o 4,1 proc. wyższą niż według poprzednich tablic - mówiła w kwietniu 2022 roku w rozmowie z serwisem prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Jak podaje serwis - w porównaniu z latami przed pandemią, kolejne tablice także powinny być korzystne, jednak najprawdopodobniej tak, jak obecne, które obowiązują do końca marca 2023 roku.

Kto może złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury?

Wniosek o ponowne przeliczenie świadczenie mogą złożyć osoby, które w ostatnim czasie odnalazły dokumenty potwierdzające okresy składkowe przed emeryturą, czyli np. świadectwa pracy, których do tej pory z różnych przyczyn nie przedstawiono. W tym wypadku, za każdy miesiąc dolicza się 1,3 proc. podstawy wymiaru świadczenia.

O przeliczenie emerytury może się też ubiegać osoba, która już po przyznaniu świadczeni zarobkowała lub opłacała składki na ubezpieczenie społeczne. Co ważne, to świadczeniobiorca musi złożyć wniosek. Dodatkowo, jeśli po przeliczeniu okaże się, że świadczenie jest niższe, ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych gwarantuje wnioskodawcy otrzymywanie emerytury w dotychczasowej wysokości.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (10)
Zobacz także