Trwa ładowanie...
emerytura
DFR
23-01-2023 09:53

Renta wdowia będzie wyższa. Dodatkowe pieniądze są już pewne

Renta rodzinna zwana wdowią emeryturą, wdowią rentą lub emeryturą po mężu, podlega waloryzacji, co oznacza, że jej kwota wzrośnie w 2023 roku. Okazuje się jednak, że to może nie być koniec zmian.

Renta wdowia podlega waloryzacjiRenta wdowia podlega waloryzacjiŹródło: Adobe Stock
d287g1x
d287g1x

Wdowia emerytura to rodzaj renty rodzinnej. Świadczenie skierowane jest dla samotnych małżonków, którzy mogą pobierać emeryturę po zmarłym mężu lub żonie oraz najbliższych krewnych, czyli dzieci i wnuków. Po śmierci współmałżonka można pozostać przy pobieraniu swojego świadczenia lub przejść na rodzinną rentę. Oto ile wynosi i komu przysługuje wdowia renta.

Emerytura po mężu. Komu się należy i ile wynosi?

Renta rodzinna, jak informuje ZUS, przysługuje po zmarłej osobie, jeżeli wdowiec lub wdowa w chwili śmierci małżonka miała skończone 50 lat lub była niezdolna do pracy; wychowywała co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej, które nie ukończyły 16 lat, a jeśli uczą się w szkole, to 18 lat; sprawowała pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy i do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej; ukończyła 50 lat lub stała się niezdolna do pracy już po śmierci męża, lecz nie później niż 5 lat po jego śmierci lub zaprzestania wychowywania dzieci.

Osoba, która owdowiała, ale nie spełnia tych warunków, a nie ma źródła utrzymania, również ma prawo do renty rodzinnej – przez rok od śmierci współmałżonka lub przez okres uczestniczenia w zorganizowanym szkoleniu kwalifikującym do wykonywania pracy zarobkowej, jednak nie dłużej niż przez 2 lata od śmierci współmałżonka.

d287g1x

Ile wynosi emerytura po mężu? To zależy, ile osób jest uprawnionych do przyjęcia świadczenia. Dla jednej uprawnionej osoby jest to 85 proc. emerytury zmarłego, dla dwóch osób uprawnionych – 90 proc. emerytury zmarłego, dzielone na pół, a dla trzech i więcej osób uprawnionych – 95 proc. emerytury zmarłego, dzielone po równo.

Wdowia renta wzrośnie. Oto dokładna kwota

Wdowia renta podlega waloryzacji. To oznacza, że wraz z najbliższą waloryzacją rent i emerytur 1 marca, wzrośnie również wysokość emerytury po mężu. Według informacji przekazanych przez rząd, w 2023 roku waloryzacja rent i emerytur ma wynieść 13,8 proc. Jak poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, najniższa renta rodzinna ma wzrosnąć z 1338,44 do 1588,44 zł.

Sytuacja może się jednak zmienić. Lewica oraz Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych przygotowali projekt ustawy "Renta wdowia", według którego będzie można otrzymywać podwójne świadczenie - zachować swoją emeryturę lub rentę i powiększyć ją o 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać "wdowią emeryturę" po zmarłym oraz połowę własnego świadczenia. W listopadzie 2022 roku ruszyła zbiórka podpisów pod projektem.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d287g1x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d287g1x