Gwiazdy„Poradnik pozytywnego myślenia” receptą na życie

„Poradnik pozytywnego myślenia” receptą na życie

„Poradnik pozytywnego myślenia” receptą na życie
Źródło zdjęć: © materiały prasowe

08.03.2013 10:54, aktual.: 08.03.2013 12:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Autor powieści „Poradnik pozytywnego myślenia”, Matthew Quick, znalazł się na życiowym zakręcie. Rzucił dobrze płatną pracę i stabilne życie, sprzedał dom i przez trzy lata pisał swoją pierwszą książkę (w piwnicy teściów). Choć „Poradnik” nie jest autobiografią, autor przyznaje, że inspiracją do jego napisania były jego własne przeżycia.

Autor powieści „Poradnik pozytywnego myślenia”, Matthew Quick, znalazł się na życiowym zakręcie. Rzucił dobrze płatną pracę i stabilne życie, sprzedał dom i przez trzy lata pisał swoją pierwszą książkę (w piwnicy teściów). Choć „Poradnik” nie jest autobiografią, autor przyznaje, że inspiracją do jego napisania były jego własne przeżycia.

Matthew Quick cierpiał bowiem na depresję i dwubiegunowe zaburzenia afektywne. Choć próżno dopatrywać się w Pacie alter ego autora, to – jak przyznaje sam Quick – „Pat, jak żaden inny bohater, przechodzi przez wahania nastrojów od początku do końca i jak dla mnie, a więc osoby, która borykała się z różnymi stanami i depresją, jest to powód, dlaczego tak mocno wczuwam się w jego historię”.

Książka ukazała się na polskim rynku 6 marca nakładem Wydawnictwa Otwartego. Film nakręcony na jej podstawie zdobywa nagrody i zbiera pozytywne recenzje, trafił także na szczyty kinowych box office’ów.

„Poradnik pozytywnego myślenia” to historia Pata, który odkrył, że żona go zdradza, i brutalnie pobił jej kochanka, przez co trafił do szpitala psychiatrycznego. Po kilku latach Pat opuszcza ośrodek i wraca pod opiekę rodziców.

Jest fantastycznie!

Pat jest przekonany, że jeśli tylko będzie przestrzegał kilku zasad, dbał o kondycję fizyczną i relacje z rodziną i unikał stresujących sytuacji, żona do niego wróci. Stara się myśleć pozytywnie i dostrzegać jasne strony wszystkiego. Szybko jednak okazuje się, że nie wszystko idzie po jego myśli. Ojciec Pata zdaje się emocjonalnie niezdolny do nawiązania z synem głębszego kontaktu. Pat wpada w manię czytania książek i reaguje złością, kiedy tylko usłyszy „Songbird” Kenny’ego G. Na domiar złego w jego życie wkracza piękna i ekscentryczna Tiffany – wdowa, która w niecodzienny sposób stara się pogodzić z utratą męża, a terapeuta Pata proponuje mu bardzo oryginalną kurację. Czy Pat będzie umiał zmierzyć się z rzeczywistością i otworzyć na nowe uczucie?

Rodzina lekiem na całe zło

Przywykliśmy do historii, w których na zaburzenia psychiczne lub depresję cierpi kobieta. Nawet badania pokazują, że znacznie więcej kobiet niż mężczyzn choruje na depresję. Jednak Quick bohaterem „Poradnika pozytywnego myślenia” uczynił mężczyznę. Pat boryka się z zaburzeniami psychicznymi, ale nie poddaje się i uparcie wierzy, że wygra. Wsparcie bliskich jest w tej batalii bezcenne. Okazuje się, że pozytywne nastawienie do życia i dostrzeganie jego jaśniejszych stron może smutną rzeczywistość „odczarować”. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie pomoc rodziny. „Poradnik” jest więc także książką o rodzinie – nierzadko skonfliktowanej i niepotrafiącej ze sobą rozmawiać, ale umiejącej się zjednoczyć w obliczu trudnego doświadczenia.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także