Posmaruj nimi skórę. Kleszcze nawet się nie zbliżą

Kleszcze uaktywniają się wraz z nadejściem cieplejszych dni. Warto wiedzieć, jak się przed nimi uchronić. Okazuje się, że jest coś, co szczególnie je przyciąga. Niestety większość z nas używa tego niemal codziennie.

Kleszcze znowu atakują
Kleszcze znowu atakują
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Ladislav Kubes

18.04.2023 | aktual.: 22.03.2024 10:14

Nikt z nas nie chciałby zostać ugryzionym przez kleszcza. To może doprowadzić do wielu chorób, a w konsekwencji nawet śmierci. Pajęczaki atakują nie tylko w lasach, ale także świetnie sobie radzą w mieście. Warto zatem wiedzieć, jak się przed nimi właściwie zabezpieczyć.

Kleszcze – dlaczego są takie niebezpieczne?

Te malutkie, często niedostrzegalne na pierwszy rzut oka stworzonka, potrafią wyrządzić spore szkody na ludzkim zdrowiu. Ich pożywieniem jest krew, dlatego wykorzystają każdą okazję, by się nią posilić. Najczęściej o kleszczach mówi się w kontekście zwierząt, jednak chętnie atakują także ludzi. Wyczekują na swoje ofiary w wysokich trawach, krzewach i na niewielkich drzewach.

Kleszcze uwielbiają, gdy jest ciepło i wilgotno. W przypadku ukąszenia bardzo ważny jest czas reakcji, dlatego należy dokładnie obejrzeć każdy zakamarek ciała oraz ubranie od razu, gdy tylko wrócimy ze spaceru lub wędrówki zarówno po lesie, jak i parku. Kleszcze atakują także w miastach, dlatego warto być na to bardziej wyczulonym.

Mimo swoich niewielkich rozmiarów, pajęczaki przenoszą bardzo wiele groźnych chorób. Po ugryzieniu kleszcza grozi m.in. borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu.

Jak zabezpieczyć się przed kleszczami?

Zanim wybierzemy się na kolejny spacer, warto wiedzieć, jak się prawidłowo zabezpieczyć przed kleszczami. Wiedząc, że będziemy przechadzać się w okolicach wysokich traw lub innej roślinności, zadbajmy o obuwie z wysoką cholewką oraz długie spodnie, tak by zminimalizować ryzyko kontaktu kleszcza ze skórą. Zakryjmy jak najwięcej ciała to możliwe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie każdy też wie, że niektóre zapachy przyciągają kleszcze. Gdy używamy słodkich perfum, jeszcze bardziej narażamy się na ugryzienie. Właśnie dlatego latem lepiej jest postawić na mocniejsze, a przy tym także ostrzejsze nuty.

Kleszcze nie lubią także konkretnych zapachów. Możemy skropić się m.in. olejkiem z drzewa herbacianego, cytrynowym, tymiankowym, szałwiowym, z trawy cytrynowej oraz z mięty pieprzowej.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta