LudzieWeterynarze biją na alarm. To już prawdziwa plaga

Weterynarze biją na alarm. To już prawdziwa plaga

Eksperci ostrzegają. Sezon na kleszcze już jest w pełni. Te małe pajęczaki atakują zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Po czym poznać, że babeszjoza zaatakowała naszego psiaka? Zoolożka Agnieszka Graclik zwraca uwagę na kilka ważnych sygnałów.

Babeszjoza atakuje, a weterynarze ostrzegają
Babeszjoza atakuje, a weterynarze ostrzegają
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | THAM KEE CHUAN

Od kilku tygodni eksperci ostrzegają, że kleszcze już mogą zaatakować nas na spacerze. Na facebookowym fan page'u "Pani z pszyry" pojawiły się przydatne informacje, co jest kluczowe w przypadku, gdy zauważymy u siebie lub czworonoga wbitego kleszcza. Lekarz weterynarii Anna Konik z Zielonej Góry przyznała na Facebooku, już w marcu pisała o tym, że już ma do czynienia z przypadkami babeszjozy. Po czym poznać, że nasz zwierzak mógł zarazić się tą groźną chorobą?

Jakie objawy daje babeszjoza?

Babeszjoza jest chorobą przenoszoną przez kleszcze łąkowe. Do zarażenia dochodzi w trakcie żerowania nimfy kleszcza lub kleszcza z rodziny Ixodidae na skórze zwierzaka. Ślina pajęczaka wraz z pierwotniakami Babesia dostaje się do krwi psiaka czy kota. Bardzo ważne jest zauważenie, że kleszcz wbił się w skórę zwierzęcia - im dłużej bowiem żywi się krwią, tym większe jest ryzyko, że czworonóg zakazi się chorobą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na liście najczęściej występujących objawów babeszjozy znajdują się:

  • brak apetytu;
  • apatia;
  • osłabienie;
  • biegunka;
  • gorączka;
  • duszności;
  • dyszenie.

Nawet gdy kleszcze zostanie usunięty, pamiętajmy, aby uważnie obserwować zwierzaka. Choroba może zaatakować nawet po wyjęciu pajęczaka.

"Kluczowe w zakażeniu boreliozą są 3 kwestie – to jak długo kleszcz jest wbity w ciało, stopień jego opicia i sposób usunięcia" - zauważa "Pani z pszyry".

Zoolożka dodaje, że czas wbicia nie ma przełożenia na stopień opicia pajęczaka - wszystko zależy od tego, w jakie naczynia krwionośne wbije się kleszcz.

Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami?

Weterynarze apelują, aby pamiętać o profilaktyce antykleszczowej. Eksperci zwracają też uwagę na to, że na kleszcze trzeba uważać przez cały rok. W sklepach zoologicznych znajdziemy kropelki, tabletki na kleszcze, a także obróżki i spraye, które pomogą nam ochronić zwierzaki.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (22)