Weterynarze biją na alarm. To już prawdziwa plaga

Weterynarze biją na alarm. To już prawdziwa plaga

Babeszjoza atakuje, a weterynarze ostrzegają
Babeszjoza atakuje, a weterynarze ostrzegają
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | THAM KEE CHUAN
18.04.2023 12:28, aktualizacja: 18.04.2023 13:35

Eksperci ostrzegają. Sezon na kleszcze już jest w pełni. Te małe pajęczaki atakują zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Po czym poznać, że babeszjoza zaatakowała naszego psiaka? Zoolożka Agnieszka Graclik zwraca uwagę na kilka ważnych sygnałów.

Od kilku tygodni eksperci ostrzegają, że kleszcze już mogą zaatakować nas na spacerze. Na facebookowym fan page'u "Pani z pszyry" pojawiły się przydatne informacje, co jest kluczowe w przypadku, gdy zauważymy u siebie lub czworonoga wbitego kleszcza. Lekarz weterynarii Anna Konik z Zielonej Góry przyznała na Facebooku, już w marcu pisała o tym, że już ma do czynienia z przypadkami babeszjozy. Po czym poznać, że nasz zwierzak mógł zarazić się tą groźną chorobą?

Jakie objawy daje babeszjoza?

Babeszjoza jest chorobą przenoszoną przez kleszcze łąkowe. Do zarażenia dochodzi w trakcie żerowania nimfy kleszcza lub kleszcza z rodziny Ixodidae na skórze zwierzaka. Ślina pajęczaka wraz z pierwotniakami Babesia dostaje się do krwi psiaka czy kota. Bardzo ważne jest zauważenie, że kleszcz wbił się w skórę zwierzęcia - im dłużej bowiem żywi się krwią, tym większe jest ryzyko, że czworonóg zakazi się chorobą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na liście najczęściej występujących objawów babeszjozy znajdują się:

  • brak apetytu;
  • apatia;
  • osłabienie;
  • biegunka;
  • gorączka;
  • duszności;
  • dyszenie.

Nawet gdy kleszcze zostanie usunięty, pamiętajmy, aby uważnie obserwować zwierzaka. Choroba może zaatakować nawet po wyjęciu pajęczaka.

"Kluczowe w zakażeniu boreliozą są 3 kwestie – to jak długo kleszcz jest wbity w ciało, stopień jego opicia i sposób usunięcia" - zauważa "Pani z pszyry".

Zoolożka dodaje, że czas wbicia nie ma przełożenia na stopień opicia pajęczaka - wszystko zależy od tego, w jakie naczynia krwionośne wbije się kleszcz.

Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami?

Weterynarze apelują, aby pamiętać o profilaktyce antykleszczowej. Eksperci zwracają też uwagę na to, że na kleszcze trzeba uważać przez cały rok. W sklepach zoologicznych znajdziemy kropelki, tabletki na kleszcze, a także obróżki i spraye, które pomogą nam ochronić zwierzaki.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (22)
Zobacz także