Blisko ludziPrawnik wzywał do gwałcenia kobiet w podartych jeansach. Jest reakcja egipskich władz

Prawnik wzywał do gwałcenia kobiet w podartych jeansach. Jest reakcja egipskich władz

Prawnik wzywał do gwałcenia kobiet w podartych jeansach. Jest reakcja egipskich władz
Źródło zdjęć: © 123RF.COM
Lidia Pustelnik
03.12.2017 12:17, aktualizacja: 03.12.2017 16:02

– Gwałcenie kobiet w podartych jeansach jest naszym patriotycznym obowiązkiem – przekonywał w studiu telewizyjnym egipski prawnik Nabih al-Wahsh. Po fali protestów zareagowała również egipska prokuratura. Wyrok, który właśnie zapadł, jest mocnym sygnałem dla osób podzielających poglądy prominentnego prawnika.

3 lata więzienia i grzywna w wysokości 20 tys. egipskich funtów (ok. 4 tys. złotych) – taką karę dla prawnika Nabih al-Wahsh wyznaczył właśnie sąd w Egipcie. Prokuratura wszczęła postępowanie przeciwko al-Wahshowi po tym, jak wiele osób zaczęło domagać się reakcji władz na jego skandaliczne słowa. Błyskawicznie zareagowały organizacje kobiece, a Krajowa Rada ds. Praw Kobiet orzekła, że prawnik wzywał do popełniania gwałtów, czym złamał egipską konstytucję.

Nabih al-Wahsh wystąpił w październiku w programie Infrad Show, prowadzonym przez Saeed Hassaseen i emitowanym przez telewizję satelitarną Al-Assema. W czasie dyskusji na temat nowego projektu ustawy dotyczącej walki z prostytucją, prawnik stwierdził, że gwałcenie kobiet chodzących w podartych jeansach to "obowiązek narodowy".

– Dziewczyny, które pokazują części swojego ciała, nosząc tego typu ubrania, zapraszają mężczyzn do tego, by je molestowali – mówił. Dodał też, że "ochrona moralności jest ważniejsza niż ochrona granic".

Nie był to pierwszy raz, kiedy prawnik dał wyraz swoim szokującym poglądom. Podczas innego programu nazywał Holocaust "wymyślonym", a o sobie mówił jako o "dumnym antysemicie". – Jeśli zobaczę jakiegoś Izraelitę, zabiję go – deklarował prawnik. W październiku ubiegłego roku natomiast zaczął bójkę w studiu telewizyjnym z duchownym, który stwierdził, że kobiety niekoniecznie muszą nosić na głowach chusty.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (13)
Zobacz także