Problemy z 800 plus. Na forach dla rodziców wrze

Problemy z 800 plus. Na forach dla rodziców wrze

Nie każdy rodzic otrzymał wyższe świadczenie na dziecko
Nie każdy rodzic otrzymał wyższe świadczenie na dziecko
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Marcin Tryc
14.01.2024 15:49, aktualizacja: 14.01.2024 16:20

Przepisy wprowadzające program 800 plus obowiązują od 1 stycznia. Zgodnie z zapowiedziami resortu rodziny, wypłaty na każde dziecko miały wzrosnąć z 500 zł do 800 zł już w pierwszym miesiącu 2024 roku. Okazuje się jednak, że sporo osób dostało niższą kwotę, niż zapowiadano.

Ustawa zastępująca program 500 plus, została przyjęta jeszcze w połowie ubiegłego roku. Mimo to zgodnie z zapowiedzią wyższa kwota miała pojawić się na kontach rodziców od stycznia 2024 roku.

ZUS za pośrednictwem X (dawniej Twitter) poinformował, że trwają wypłaty wyższych świadczeń. Oprócz tego dobrą wiadomością jest fakt, że nie trzeba martwić się złożeniem dodatkowego wniosku, ponieważ kwota wypłat zmienia się automatycznie. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie wszyscy rodzice cieszą się jednak wyższymi świadczeniami. Na internetowych forach pojawia się coraz więcej postów od niezadowolonych opiekunów. 

Ministerstwo rodziny ogłasza kolejne transze świadczeń. W sieci, na forum rodziców, pojawia się wiele emocji. Okazuje się, że część z nich nadal otrzymuje 500 plus zamiast obiecanych 800 plus.

Nie każdy rodzic otrzymał 800 plus

W mediach społecznościowych oraz na forach dla rodziców pojawiło się sporo komentarzy dotyczących nierównych wypłat zapowiedzianego świadczenia. Jedna z matek zwróciła uwagę, że na jedno dziecko dostała 800 zł, zaś na drugie już 500 zł.

"Nie wiem, o co chodzi. Mam dwoje dzieci i tylko na jedno dostałam 800 zł" - napisała.

Inny rodzic zastanawia się, czy aby na pewno nie potrzebny jest żaden dodatkowy wniosek. "W styczniu zamiast 800 zł dostałam 500 zł. Czyli trzeba złożyć wniosek?" 

Wiadomo dlaczego wypłaty są niższe niż zapowiedziano

O wypłaty świadczenia dopytał Fakt, który skontaktował się z biurem prasowym ZUS. Jak dowiedział się portal, 500 plus jest wypłacane w trakcie postępowania wyjaśniającego. Sytuacja taka ma miejsce np. gdy rodzic przypadkowo złoży drugi wniosek o świadczenie wychowawcze na to samo dziecko. 

Podobnie dzieje się, gdy rodzice będący w trakcie procesu rozwodowego składają dwa wnioski o świadczenie na to samo dziecko. W takich przypadkach ZUS musi ustalić, do kogo przekazać wypłatę, więc rodzic otrzymuje 500 zł zamiast 800 zł – zgodnie z obowiązującym prawem.

W takim przypadku nie należy składać nowego wniosku, lecz poczekać aż ZUS wyrówna świadczenie do wyższej kwoty. Ma to nastąpić do 29 lutego i następnie będzie regularnie wypłacać kwotę 800 zł na każde dziecko.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta