Blisko ludzi"Projekt Pilecki": ostatnie dni zbiórki

"Projekt Pilecki": ostatnie dni zbiórki

Prawie 104 tysiące złotych wpłacili darczyńcy na konto zbiórki publicznej „Projekt: Pilecki” prowadzonej przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento z Oświęcimia. Akcja ta jest próbą pozyskania środków na produkcję pełnometrażowego fabularyzowanego filmu dokumentalnego o Witoldzie Pileckim.

"Projekt Pilecki": ostatnie dni zbiórki
Źródło zdjęć: © PAP

12.09.2013 | aktual.: 12.09.2013 15:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Prawie 104 tysiące złotych wpłacili darczyńcy na konto zbiórki publicznej „Projekt: Pilecki” prowadzonej przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento z Oświęcimia. Akcja ta jest próbą pozyskania środków na produkcję pełnometrażowego fabularyzowanego filmu dokumentalnego o Witoldzie Pileckim. Zbiórka trwa do końca tego tygodnia.

Stowarzyszenie rozpoczęło zbiórkę po wieloletnich próbach pozyskania środków na ten cel. Próbowali uzyskać je m.in. w konkursach organizowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Obrony Narodowej, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych czy Urzędy Marszałkowskie i ich agendy. Bez efektu. W tym czasie stowarzyszenie nie miało problemu z pozyskaniem środków na inne realizacje. Powstały m.in. filmy „Pamięć. Tajemnica lasów Piaśnicy” o niemieckich zbrodniach na Pomorzu Gdańskim w latach 1939-40 i „Duma i zdrada” o wyborach górali podhalańskich w czasie ostatniej wojny.

- Kilkakrotnie rozmawiałem z jednym z najwyższych urzędników w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej o filmie o Pileckim. - mówi Bogdan Wasztyl, koordynator „Projektu: Pilecki”. - Człowiek ten pozbawił mnie złudzeń, że PISF może być instytucją, która sfinansuje to przedsięwzięcie. – Z daleka od Auschwitz – przekonywał urzędnik. - Znajdźcie sobie jakiś bezpieczniejszy temat…

Pomysł na zbiórkę pojawił się dość nagle.

- W lecie 2012 na jednym spotkaniu rozmawialiśmy o wielu zbiórkach, jak na przykład na film o katastrofie smoleńskiej czy na dokończenie filmu „Historia Roja”. Nagle stwierdziliśmy, że my też możemy spróbować. Rotmistrz Pilecki wydawał nam się już postacią na tyle znaną, że wierzyliśmy w powodzenie akcji - przekonuje Paulina Wądrzyk, prezes stowarzyszenia. - Po uzyskaniu odpowiedniej zgody od Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji pod koniec października na jednym z portali ogłosiliśmy nasz zamiar.

Na podstawie wcześniejszych doświadczeń przyjęli budżet 214 tysięcy złotych. Film po realizacji ma zostać umieszczony bezpłatnie w internecie.

Po kilku tygodniach na koncie było kilkanaście tysięcy złotych. - Wtedy uwierzyliśmy, że się uda. Oprócz pieniędzy dostawaliśmy liczne dowody poparcia na facebooku i na pocztę stowarzyszenia -twierdzi Maciej Klima, wiceprezes stowarzyszenia.- Nawiązaliśmy kontakty z rodziną Rotmistrza, której podoba się, że nasza inicjatywa ma charakter obywatelski, a nie polityczny. Jesteśmy w bardzo dobrych relacjach.

Wpłacone pieniądze mogą być wykorzystane wyłącznie na realizację filmu. W przypadku zebrania ich części stowarzyszenie może je wykorzystać jako wkład własny przy pozyskiwaniu pozostałej części.

Członkowie stowarzyszenia to w większości weterani walki o pamięć o rotmistrzu Pileckim. W 2000 roku jako członkowie innego stowarzyszenia, Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich, pomagali przygotować i wydać pierwszą pełną monografię o życiu Pileckiego autorstwa dr Adama Cyry „Ochotnik do Auschwitz. Witold Pilecki 1901-1948”. Bogdan Wasztyl przepisał i zredagował słynny raport „W” z 1945: - Dziesiątki nocy zarwałem, mozolnie przepisując (a potem adiustując) „Raport” z niedoskonałych kopii maszynopisu, jednak nawet tak niekomfortowa lektura nie pozostawiała złudzeń, że obcuję z wybitnym dziełem i niezwykłym autorem. „Raport” – poza warstwą dokumentacyjną – to zapis czystego patriotyzmu, umiłowania ludzi, wolności i Ojczyzny. Pilecki zaś jawił mi się i jawi do dziś jako człowiek prawy, niezłomny, rozważny i odważny, gotów do najwyższych poświęceń dla dobra Polski i rodaków, człowiek, dla którego najważniejsza jest sprawa, a nie osobista kariera - twierdzi Wasztyl. Książka ukazała się razem ze
wspomnianym raportem publikowanym po raz pierwszy wtedy.

Członkowie Stowarzyszenia chcieli pozyskać dla akcji „Projekt: Pilecki” liderów społecznych. Wysłali pisma do wszystkich posłów i senatorów z prośbą o wpłacenie 100 złotych. Efekt: 7 wpłat. Podobnie skończyła się akcja wysyłania e-maili do wszystkich wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów i marszałków. Europosłowie nie wpłacili ani grosza. Cały ciężar akcji spadł na barki społeczeństwa. Mimo wielu przeciwności, do 9 września na koncie znalazło się 102 491 złotych a licząc z pieniędzmi będącymi w drodze na konto prawie 104 tysiące. Wszystko to dzięki nagłaśnianiu akcji głównie w internecie. Wpłacać pieniądze można do końca tygodnia. - Po zamknięciu zbiorki zrobimy podsumowanie. O brakujące fundusze będziemy starać się w instytucjach, które nam już kiedyś odmówiły. Mamy połowę od społeczeństwa, dajcie nam drugą. Nie wykluczamy zwrócenia się do społeczności crowfundingowych o częściowe pokrycie budżetu-informuje Zbigniew Klima, drugi wiceprezes. - Darczyńcy mogą również wpłacać darowizny na cele statutowe
stowarzyszenia. Każda złotówka przybliża nas do celu i ułatwia nam rozmowy z partnerami.

- Jesteśmy dumni z tego, że „Projekt: Pilecki” to nie tylko kwestowanie - twierdzi Maciej Klima. - W 70. rocznicę ucieczki Witolda Pileckiego i jego towarzyszy z KL Auschwitz zorganizowaliśmy konkurs „Ucieczka z Auschwitz 2013”. Zwycięzcy mieli wziąć udział w rajdzie historyczną trasą ucieczki. Zrobili to członkowie zespołu rockowego Forteca ze Szczyrku. Efektem rajdu jest film „Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego” w reżyserii Dariusza Walusiaka i nowy utwór o Pileckim „Ochotnik”. Film będzie miał uroczystą premierę 13 października w Bochni. Na tym jednak nie koniec. Stowarzyszenie Auschwitz Memento wraz z Fortecą planują kolejne niezwykłe wydarzenie, o którym na razie jednak nie chcą mówić.

Inne zespoły również znalazły inspirację w historii Witolda Pileckiego i wkrótce opublikują swoje piosenki. - Zgłosiło się do nas też wiele osób z prośbą o rozpropagowanie różnych wydarzeń związanych z postacią Witolda Pileckiego. Chętnie je nagłaśniamy. Udało nam się dorobić sporej społeczności wokół naszej akcji. To wielka wartość - kończy Bogdan Wasztyl.

Pieniądze można wpłacać na wydzielone konto akcji lub za pomocą PayPal:
STOWARZYSZENIE Auschwitz Memento
Ul. Partyzantów 1
32-600 Oświęcim
Bank Spółdzielczy o/Oświęcim
31 8110 1023 2003 0300 3381 0002

Strona projektu: * www.projektpilecki.pl*

Komentarze (3)