Prysznic bez brodzika i kabiny. Jak to działa?

Prysznic bez brodzika i kabiny. Jak to działa?

Prysznic bez brodzika i kabiny. Jak to działa?
Źródło zdjęć: © Pixabay.com | CC0 License
Marlena Kostyńska
07.12.2018 16:12

Prysznic bez brodzika i kabiny to nowoczesne rozwiązanie aranżacyjne, które wyróżnia się pod względem estetyki i praktyczności. Z drugiej jednak strony wymaga dość złożonych zabiegów montażowych. Czym wyróżnia się prysznic walk-in?

Specyfika prysznica bez brodzika i kabiny

Prysznic bez brodzika i kabiny to specyficzne rozwiązanie, stosowane przede wszystkim w dużych łazienkach tworzonych w eleganckim i minimalistycznym stylu. Taki prysznic określany jest jako kabina walk-in, aczkolwiek jego cechą charakterystyczną jest właśnie brak tradycyjnej kabiny. Chodzi głównie o to, że natrysk jest odgrodzony od łazienki najczęściej jedną lub dwiema szklanymi barierami, a zamiast brodzika bezpośrednio w podłodze montowany jest odpływ. Taki zamysł konstrukcyjny sprawia, że otrzymujemy prysznic otwarty i zyskujemy sporo przestrzeni.

Prysznice pozbawione kabiny i brodzika wybierane są nie tylko ze względu na nowoczesny wygląd, ale też ze względów praktycznych. Polecane są szczególnie ze względu na wygodę korzystania w przypadku dzieci, seniorów lub osób zmagających się z różnymi dolegliwościami ruchowymi. W kabinie walk-in bez problemu można zamontować siedziska lub uchwyty, które dodatkowo ułatwią korzystanie z prysznica.

Prysznic bez brodzika i kabiny – czym zastąpimy brodzik?

Brak brodzika oznacza, że podłoże w strefie prysznicowej musi zostać odpowiednio przystosowane do częstego kontaktu z wodą. Właśnie z tego względu decyzję o montażu prysznica bez brodzika i kabiny należy podjąć jeszcze na etapie budowy domu. Jeśli tego nie uwzględnimy, pozostanie nam remont łazienki.

Zamiast brodzika w kabinie walk-in potrzebne będą płytki, odpowiednie uszczelnienie, a także system odwodnienia. W kwestii odprowadzania wody do wyboru mamy kilka rodzajów odpływów: liniowy, łukowy (montowany na krawędzi kabiny), punktowy (wpust podłogowy w kształcie kwadratowym lub okrągłym) i ścienny (montowany na ścianie w punkcie styku z podłogą). Specyficznym rozwiązaniem jest też zastosowanie brodzika wbudowanego w podłogę, który dzięki takiemu montażowi jest pozbawiony progów i pozostaje na poziomie podłoża.

Prysznic bez brodzika i kabiny – czym zastąpimy kabinę?

W prysznicu walk-in kabiny jako takiej nie ma, jednak w dalszym ciągu potrzebna jest bariera, która odgrodzi strefę prysznica od reszty łazienki. Popularnym rozwiązaniem jest ścianka ze szkła, które może być przejrzyste, ale też matowe, barwione czy z tłoczonymi wzorami. Alternatywa dla szkła to ściana murowana, w odpowiedni sposób zabezpieczona płytkami. W zależności od preferencji oraz układu łazienki można zdecydować się na dwie ścianki zamiast jednej. Prysznic walk-in można zamontować zarówno przy ścianie, jak i we wnęce czy w narożniku pomieszczenia.

Ostateczny efekt zależy więc od projektu. Możemy bowiem uzyskać prysznic zbliżony do tradycyjnej kabiny, odgrodzony od łazienki z trzech stron, ale z otwartym wejściem, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć strefę prysznicową otwartą z dwóch stron, na przestrzał.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także