GwiazdyPrzepis na kreatywność

Przepis na kreatywność

Przepis na kreatywność
Źródło zdjęć: © 123RF
13.08.2013 15:06

Aby być twórczą, wcale nie musisz posiadać jakichś wyjątkowych zdolności. Nie musisz być muzykiem czy utalentowaną malarką, aby być kreatywną i czerpać radość z wyrażania siebie. Wystarczy tylko odkryć w sobie te pasje, które pozwolą ci cieszyć się sobą i światem, nie zrażać się trudnościami i błędami, dodawać sobie otuchy i wierzyć w siebie, zamiast krytykować.

Aby być twórczą, wcale nie musisz posiadać jakichś wyjątkowych zdolności. Nie musisz być muzykiem czy utalentowaną malarką, aby być kreatywną i czerpać radość z wyrażania siebie. Wystarczy tylko odkryć w sobie te pasje, które pozwolą ci cieszyć się sobą i światem, nie zrażać się trudnościami i błędami, dodawać sobie otuchy i wierzyć w siebie, zamiast krytykować.

Znajdź swoją inspirację
Tak naprawdę wszystko może być twoim źródłem twórczego potencjału, każda dziedzina może wyzwolić w tobie pokłady kreatywności. Jeśli lubisz pisać, zacznij to robić i baw się tym bez ograniczeń. Nie musi to zaraz być wiersz czy powieść. Pisz choćby dziennik, bloga czy listy do przyjaciół, a na pewno odnajdziesz w tym wiele przyjemności, poprawisz swój styl, wpadniesz na mnóstwo ciekawych refleksji i miło spędzisz czas. To nie musi być coś ważnego dla świata, wystarczy, że tobie się podoba, że jest ważne dla ciebie, bo zaspokaja twoją potrzebę twórczości, pozwala ci być sobą.

Taniec, malowanie, a nawet gotowanie potraw innych niż zwykle czy sposób ubierania się, to wszystko może być nudne i sztampowe albo wyjątkowe i niezwykle. Egzotyczna zupa lub przyprawy, których dotąd nie jadłaś, udział w amatorskim przedstawieniu czy zabawa modą mogą spowodować, że wyrazisz siebie w inny niż dotąd sposób, że odkryjesz w sobie coś nowego, wydasz się sobie twórcza, ciekawa, niebanalna. Nawet zaplanowanie i zrealizowanie podróży, o której od dawna marzyłaś, może być twórcze i pasjonujące. Nie ograniczaj się i nie krytykuj zanadto. Bądź swoim sprzymierzeńcem i zacznij realizować swoje cele. Dostrzegaj na co dzień, jak wiele niezwykłych rzeczy i ciekawych ludzi znajduje się wokół ciebie.

Nie bój się, działaj!

Twój największy wróg na drodze do kreatywnego, spełnionego życia to brak wyobraźni i myśli, które podcinają skrzydła . Nie koncentruj się tak bardzo na tym, co wypada, a co nie, co myślą inni, co powinnaś, a czego ci nie wolno. Myśl raczej o tym, czego ty pragniesz, co byś chciała, jakie jest twoje zdanie na dany temat. Łap chwilę i baw się tym, co właśnie robisz. Im bardziej udaje ci się skoncentrować na samym zadaniu, zamiast na wyniku twojej pracy, tym lepsze osiągniesz rezultaty. Gdy robisz najlepiej, jak potrafisz, to co najbardziej kochasz, gdy wkładasz w to swoje serce i zaangażowanie, nie ma mowy, żebyś nie odniosła sukcesu.

Nie dopuszczaj do siebie swego wewnętrznego krytyka. Nie pozwól, aby cię straszył, ośmieszał czy krytykował. Wierz w siebie i podejmuj ryzyko, ale nie oceniaj się zbyt surowo, pozwól sobie na błędy. Nawet Einstein nie doszedłby do wielkich odkryć bez uprzednich porażek i błędów. Masz do nich prawo, bo kto nie błądzi, nie odkrywa niczego nowego. A nie myli się tylko ten, kto nic nie robi. Zdobywaj wiedzę i poszerzaj swoje horyzonty. Myśl i stawiaj pytania. Nie bój się poddawać w wątpliwość oczywistości i szukaj nowych rozwiązań.

Dbaj o siebie

Aby móc być twórczą i spełnioną, najpierw musisz uporządkować swoje życie. Trudno o kreatywne pomysły, gdy wokół nas wszędzie chaos i bałagan. Dlatego przede wszystkim zadbaj o swoje zdrowie i kondycję fizyczną, ruszaj się, zdrowo odżywiaj, uprawiaj jakiś ulubiony sport, spędzaj czas na świeżym powietrzu. Bądź wypoczęta i zrelaksowana, a twój umysł szybciej otworzy się na nowe.

Nie zapominaj o spotkaniach z przyjaciółmi, poznawaj też nowych ludzi. Kontakt z nimi zawsze jest skarbnicą pomysłów i nowego spojrzenia na wiele aspektów życia. Dzięki innym ludziom możesz nauczyć się czegoś, poszerzyć swoją perspektywę, dowiedzieć też czegoś o sobie, co być może nie było dla ciebie jasne. Słuchaj ich i wymieniaj się poglądami, nie denerwuj się, jeśli czasem nie zgadzają się z tobą. Możesz przemyśleć ich punkt widzenia, być może wzbogaci to twoje zasoby kreatywności. Ale nie musisz zmieniać zdania. Nie ma jednej, najlepszej i najsłuszniejszej prawdy. Często wiele dróg prowadzi do rozwiązania problemu, do twojego celu. Nie wahaj się próbować i podążać swoją drogą.

Adriana Klos - psycholog i psychoterapeuta warszawskiego Ośrodka Rozwoju i Psychoterapii "Strefa Zmiany". Pomaga ludziom borykającym się z problemami depresji, lęków, z kryzysami w związkach, w relacjach z ludźmi, z syndromem DDA.

(ak/sr), kobieta.wp.pl

POLECAMY: