Przygotowania do wigilii — krok po kroku

Pozostawianie większości przygotowań świątecznych na ostatnią chwilę jeszcze nikomu nie wyszło na dobre. Tego typu praktyka generuje sporo stresu, który związany jest bezpośrednio z wątpliwościami, czy zdążymy wszystko dopiąć na ostatni guzik. Przygotowania do wigilii najlepiej rozpocząć miesiąc przed świętami.

Przygotowania do wigilii — krok po kroku
Źródło zdjęć: © iStock.com | ulia_Sudnitskaya

02.08.2018 | aktual.: 03.08.2018 13:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Krok pierwszy: planowanie

Planowanie jest podstawą dobrej organizacji czasu i obowiązków. Z tego powodu przygotowania do Wigilii Bożego Narodzenia najlepiej rozpocząć z długopisem i plannerem w ręku. Ciekawym i polecanym rozwiązaniem są specjalne plannery świąteczne, które przypadną do gustu wszystkim fankom gadżetów ułatwiających życie.

Krok drugi: podział obowiązków

Zanim zabierzemy się za przygotowanie do wigilii, jest podział obowiązków pomiędzy wszystkich członków rodziny — również tych najmłodszych. Oczywiście, obowiązki powinny być adekwatne do umiejętności i predyspozycji fizycznych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by 5-latek posprzątał po sobie zabawki czy też pomógł w wycieraniu kurzy. Dzieci okazują się również nieocenionymi pomocnikami w kuchni np. przy dekorowaniu pierniczków.

Krok trzeci: ustalanie budżetu

Święta są magicznym czasem, który najczęściej spędzamy ze swoją najbliższą rodziną. Niestety są też sporym obciążeniem dla budżetu domowego, dlatego też warto już wcześniej ustalić wszystkie wydatki. W przeciwnym razie może się okazać, że kilka dni przed świętami zabraknie nam pieniędzy i będziemy zmuszeni zaciągnąć pożyczkę. W planowaniu budżetu świątecznego warto wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności: zakupy spożywcze, prezenty, dekoracje.

*Z WP radarOkazji wydasz mniej za to samo. Sprawdź aktualne oferty produktów dla dziecka, dekoracji, naczyń do serwowania i innych. *

Krok czwarty: porządki

W przedświątecznych porządkach warto trzymać się ustalonego wcześniej podziału obowiązków i harmonogramu. Generalne sprzątanie w domu najlepiej zacząć od najcięższych i czasochłonnych zadań — mycia okien i drzwi, prania firan i zasłon, trzepania dywanów, pastowania podłóg, etc. Drobne porządki takie, jak np. wycieranie kurzu z mebli, mycie podłóg czy odkurzanie dywanów, najlepiej zostawić na sam koniec. Dodatkowo warto upewnić się, czy dla wszystkich zaproszonych gości starczy miejsca oraz, czy nasza zastawa świąteczna jest kompletna.

Krok piąty: dekorowanie domu i ubieranie choinki

Dekorowanie domu i ubieranie choinki to zdecydowanie najprzyjemniejsza część przygotowań do wigilii. Wcześniej jednak warto przejrzeć wszystkie dekoracje, bowiem może się okazać, że część z nich już się nie nadaje i trzeba dokupić nowe. Ważną kwestią do zastanowienia jest również to, na jaką choinkę się zdecydujemy: sztuczną czy prawdziwą. Co więcej, jeśli mieszkamy w domku jednorodzinnym, to warto udekorować go zewnątrz. Nie należy jednak przesadzać ze świecącymi ozdobami, ponieważ w przeciwnym razie, możemy spodziewać się bardzo wysokich rachunków za prąd.

Krok szósty: gotowanie

Gotowanie jest jednym ze żmudnych przygotowań do wigilii. Warto mieć przy tym na uwadze, że część potraw można przygotować nawet tydzień przed świętami i zamrozić. Mowa tu głównie o: uszkach czy pierogach z grzybami. Wiele gospodyń domowych zastanawia się również nad tym, kiedy piec ciasta przed świętami. Część ciast można upiec nawet cztery dni przed świętami (w szczególności ciasta bez masy mlecznej np. makowiec).

Komentarze (0)