Rozstrzygająca data. To wtedy dowiemy się, co z waloryzacją emerytur

Rozstrzygająca data. To wtedy dowiemy się, co z waloryzacją emerytur

Ważna data dla emerytów
Ważna data dla emerytów
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Adobe
30.01.2023 09:33

Główny Urząd Statystyczny już niedługo opublikuje ostatnie dane w kwestii waloryzacji emerytur w 2023 roku. Jakiego dnia powinni wyglądać seniorzy i czego mogą się spodziewać?

Waloryzacja emerytur w 2023 roku to jedna z ważniejszych spraw dla osób, które nie są już aktywne zawodowo. W wyniku inflacji domowe budżety wielu osób mocno się uszczupliły. Z tego też względu wieści o podwyżkach emerytur są tak mocno wyczekiwane. Padła data, kiedy GUS w końcu poda szczegóły w tej ważnej sprawie.

Waloryzacja rent i emerytur. Brakuje ostatnich wyliczeń

Waloryzacja rent oraz emerytur nastąpi z dniem 1 marca 2023 roku. Wcześniej, bo 9 lutego Główny Urząd Statystyczny ma podzielić się ostatnimi ważnymi danymi, które zawyrokują, ile dokładnie wyniesie ta podwyżka. Aby wyliczyć ostateczny procent, potrzebny jest jeszcze średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku. Wskaźnik ma zostać opublikowany 9 lutego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak zaznacza portal Buisness Insider niestety całkiem możliwe jest, że wyliczenie tego wskaźnika nic już nie zmieni. Wszystko ze względu na galopującą inflację, która miała sprawić, że realnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce w 2022 roku po prostu nie było. Ten sam portal podaje, że bardzo prawdopodobne jest, że waloryzacje emerytur w tym roku wyniesie 14,8 procent.

- To jest kwestia początku lutego, kiedy ten wskaźnik będzie znany. To jest bardzo wysoki wskaźnik. Przypomnę, że są to też koszty dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - powiedziała szefowa ZUS prof. Gertruda Uścińska, udzielając komentarza PAP.

Przypomnijmy, że po tegorocznej waloryzacji emerytury wynoszące do ok. 1700 zł brutto wzrosną o 250 zł. Przy 1800 zł - 266 zł, a przy 2500 zł już 370 zł.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta