Trwa ładowanie...

Nawet 5000 zł do wzięcia. O tym świadczeniu nie każdy wie

Specjalna emerytura lub renta to świadczenie, które premier przyznaje z własnej inicjatywy lub na wniosek zainteresowanego. Z roku na rok liczba przyznanych świadczeń rośnie. Kto może się o nie ubiegać?

Specjalne emerytury i renty w 2023 rokuSpecjalne emerytury i renty w 2023 rokuŹródło: Adobe Stock
d1191xq
d1191xq

Specjalne emerytury lub renty przyznawane są przez w szczególnych sytuacjach. Mogą je otrzymać osoby, którym nie przysługuje prawo do świadczenia społecznego; lub też takie, które dostają świadczenie niskiej wysokości. Przeciętna wysokość wypłacanego świadczenia to około 2 tys. zł. Najwyższe przyznane wynosi 5 tys. zł. Z roku na rok coraz więcej osób otrzymuje specjalne świadczenie społeczne od państwa. W 2022 roku uzyskało je 178 osób, w 2021 - 150. Kto w tym roku może się o nie ubiegać?

Specjalne emerytury i renty - zasady przyznawania

O specjalne świadczenie może ubiegać się każdy, kto uważa, że powinien je dostać z uwagi na trudną sytuację życiową lub zasługi w aktywności publicznej, kulturalnej, publicystycznej, społecznej lub polonijnej. Zainteresowani sami muszą złożyć wniosek.

W tym roku na wsparcie mogą liczyć członkowie rodzin pracowników służby zdrowia, którzy zmarli na COVID-19. Premier przyznaje również specjalne świadczenia rodzinom ofiar katastrof górniczych.

d1191xq

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Program Money.pl 11.01 | Co dalej z emeryturami Polaków? Ekspert tłumaczy wszystkie zawiłości

Aby otrzymać specjalne świadczenie, należy spełnić określone warunki. Każdy wniosek jest indywidualnie rozpatrywany przez ZUS. Ubiegać się o dodatkowe pieniądze mogą osoby, które najpierw uzyskały odmowę w trybie zwykłym. Należy skierować wniosek do prezesa ZUS - przez placówkę w miejscu zamieszkania lub w centrali. Jeśli wniosek zostanie odrzucony, w ciągu 14 dni można ubiegać się o jego ponowne rozpatrzenie.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d1191xq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1191xq