Nawet 5000 zł do wzięcia. O tym świadczeniu nie każdy wie

Specjalne emerytury i renty w 2023 roku
Specjalne emerytury i renty w 2023 roku

27.01.2023 14:24, aktual.: 27.01.2023 19:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Specjalna emerytura lub renta to świadczenie, które premier przyznaje z własnej inicjatywy lub na wniosek zainteresowanego. Z roku na rok liczba przyznanych świadczeń rośnie. Kto może się o nie ubiegać?

Specjalne emerytury lub renty przyznawane są przez w szczególnych sytuacjach. Mogą je otrzymać osoby, którym nie przysługuje prawo do świadczenia społecznego; lub też takie, które dostają świadczenie niskiej wysokości. Przeciętna wysokość wypłacanego świadczenia to około 2 tys. zł. Najwyższe przyznane wynosi 5 tys. zł. Z roku na rok coraz więcej osób otrzymuje specjalne świadczenie społeczne od państwa. W 2022 roku uzyskało je 178 osób, w 2021 - 150. Kto w tym roku może się o nie ubiegać?

Specjalne emerytury i renty - zasady przyznawania

O specjalne świadczenie może ubiegać się każdy, kto uważa, że powinien je dostać z uwagi na trudną sytuację życiową lub zasługi w aktywności publicznej, kulturalnej, publicystycznej, społecznej lub polonijnej. Zainteresowani sami muszą złożyć wniosek.

W tym roku na wsparcie mogą liczyć członkowie rodzin pracowników służby zdrowia, którzy zmarli na COVID-19. Premier przyznaje również specjalne świadczenia rodzinom ofiar katastrof górniczych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Aby otrzymać specjalne świadczenie, należy spełnić określone warunki. Każdy wniosek jest indywidualnie rozpatrywany przez ZUS. Ubiegać się o dodatkowe pieniądze mogą osoby, które najpierw uzyskały odmowę w trybie zwykłym. Należy skierować wniosek do prezesa ZUS - przez placówkę w miejscu zamieszkania lub w centrali. Jeśli wniosek zostanie odrzucony, w ciągu 14 dni można ubiegać się o jego ponowne rozpatrzenie.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)