Ta polna roślina o delikatnych białych kwiatach kryje w sobie niezwykłą moc. Rumianek kojarzymy przede wszystkim z pielęgnacją niemowląt, ale jego właściwości powinny docenić także kobiety. Jak mało który produkt naturalny potrafi bowiem łagodzić wahania nastrojów, bóle miesiączkowe czy dolegliwości związane z infekcjami dróg moczowych. Pomaga również w dbaniu o skórę i włosy.
Ta polna roślina o delikatnych białych kwiatach kryje w sobie niezwykłą moc. Rumianek kojarzymy przede wszystkim z pielęgnacją niemowląt, ale jego właściwości powinny docenić także kobiety. Jak mało który produkt naturalny potrafi bowiem łagodzić wahania nastrojów, bóle miesiączkowe czy dolegliwości związane z infekcjami dróg moczowych. Pomaga również w dbaniu o skórę i włosy.
"Wzrok i słuch posila. Już niemowlętom podaje się do picia napar z rumianku jako środek uspokajający i uśmierzający bóle" - zachwycała się w dziele "Physica" św. Hildegarda z Bingen, XII-wieczna mistyczka i uzdrowicielka.
Jednak walory niepozornej rośliny, obficie porastającej pola i nieużytki w całej Europie, odkryto znacznie wcześniej. Bardzo cenił ją m.in. Dioskurides, jeden z najsłynniejszych starożytnych mędrców i autor słynnego opracowania "De materia medica", które opisywało lecznicze właściwości różnych produktów naturalnych. Rumianek zajmował tam bardzo znaczące miejsce.
Choć od tamtych czasów minęło setki lat, roślina nadal zasługuje na szacunek, a jej dobroczynne działanie potwierdziło wiele współczesnych badań naukowych.
Rafał Natorski (raf/mtr), kobieta.wp.pl
Co w nim siedzi?
Najwięcej cennych substancji zawiera koszyczek kwiatu rumianku, który kryje potężną dawkę olejku eterycznego, bardzo bogatego w azulen (naturalna substancja chemiczna wykazująca silne działanie przeciwzapalne, łagodzące i bakteriostatyczne oraz powodująca zmniejszenie obrzęków), związki kumarynowe (mają właściwości rozkurczowe i przeciwobrzękowe), cholinę (organiczny związek ożywiający umysł i niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mózgu), witaminę C (zwiększa odporność organizmu i skutecznie walczy z infekcjami czy przeziębieniami) oraz sole mineralne (spełniają rolę regulacyjną).
Rumianek to także skarbnica flawonoidów - związków charakteryzujących się silnym działaniem antyoksydacyjnym i przeciwnowotworowym, usuwających z organizmu wolne rodniki, które mogą uszkadzać tkanki i przyspieszać proces starzenia się organizmu.
Sposób na wahania nastrojów
Rumianek najczęściej wykorzystują rodzice niemowlaków, ponieważ napary z tej rośliny można podawać maluchowi już od drugiego tygodnia życia, a ich skuteczność w usuwaniu męczących dziecko kolek brzucha jest trudna do przecenienia.
Jednak zalety rumiankowej herbatki powinny docenić również dorosłe kobiety, bo taka naturalna mikstura to remedium na wiele dolegliwości. Roślina wykazuje właściwości rozkurczające oraz uspakajające, dlatego sprawdzi się w okresie menstruacji. Złagodzi bóle miesiączkowe, a także zminimalizuje wahania nastrojów, które pojawiają się w tym trudnym dla kobiety czasie. Rumianek jest zalecany osobom zestresowanym, skarżącym się na "skołatane nerwy". To bardzo skuteczny środek na bezsenność czy migreny. Napary z tej niepozornej polnej rośliny pozwalają zapobiec mdłościom w czasie ciąży. Niegdyś kobiety piły je podczas porodu, co pozwalało złagodzić ból.
Kąpiel rumiankowa
Rumianek to także skuteczny środek na bardzo powszechną kobiecą dolegliwość, czyli infekcje dróg moczowych. Schorzenie pojawia się często podczas ciąży lub klimakterium, jego rozwojowi sprzyjają także niektóre środki antykoncepcyjne, żele nawilżające, płyny do higieny intymnej, a także podpaski czy tampony. Rozwiązaniem problemu może być nasiadówka z rumianku. W rondelku zaparzamy 3-5 saszetek roślinnego suszu, a po przestygnięciu roztworu przelewamy go do miednicy i siadamy (na ok. 15 minut). Taki zabieg należy powtarzać 2-3 razy dziennie.
Dobroczynne właściwości ma także rumiankowa kąpiel. Do wanny z wodą wlewamy napar przygotowany z kilku saszetek lub garści roślinnego suszu i pławimy się przez kilkanaście minut. To świetny sposób na relaks oraz wyciszenie po stresującym dniu, ale również znakomita kuracja dla skóry (szczególnie u osób cierpiących na zmiany trądzikowe). Kąpiel w rumianku działa też antybakteryjnie i pomaga w późniejszym zaśnięciu.
Napar z rumianku może być też użyty do inhalacji. Taka "parówka" pielęgnuje skórę (zwłaszcza tłustą, o skłonności do zanieczyszczeń), łagodzi objawy przeziębienia, kataru, astmy czy zapalenia zatok oraz przywraca pozytywny nastrój.
Kwiatek dla urody
Rumianek nieprzypadkowo znajdziemy w składzie wielu kosmetyków, ponieważ jest to roślina o imponującym działaniu "upiększającym" - oczyszcza skórę, dezynfekuje ją i łagodzi podrażnienia. Wykazuje też właściwości przeciwzapalne.
Rumiankowy tonik można bez problemu przygotować w domowych warunkach. Wystarczy dwie łyżeczki suszu roślinnego zalać wrzącą wodą destylowaną (około pół szklanki) i zaparzyć pod przykryciem przez ok. 20 minut. Po przecedzeniu należy dodać do roztworu łyżeczkę gliceryny (do nabycia w aptece). Taką miksturą można przemywać skórę twarzy i szyi.
Chemiczne preparaty kosmetyczne znakomicie zastąpi też olej rumiankowy. Garść kwiatowych koszyczków wsypujemy do słoika i zalewamy olejem sojowym, słonecznikowym lub oliwą z oliwek (pół szklanki). Pozostawiamy na ok. półtora miesiąca, codziennie wstrząsając. Gdy zawartość nabierze bursztynowego koloru, przecedzamy ją do zakręcanej butelki.
Olej może służyć do przemywania skóry (działa odkażająco, przeciwzapalnie, natłuszczająco i odżywczo), a nawet jako maseczka na włosy (szczególnie suche, łamliwe i zniszczone).
Rafał Natorski (raf/mtr), kobieta.wp.pl