Indeks glikemiczny
Choć różnica w kaloryczności obu rodzajów ryżu jest niewielka, pamiętaj, że kalorie to jednak nie wszystko. Coraz częściej zwraca się także uwagę na indeks glikemiczny (IG), czyli stopień, w jakim dany produkt podnosi poziom glukozy we krwi, a tym samym wpływa na wyrzuty insuliny. Im ma niższą wartość, tym dłużej energia uwalniana jest po jego spożyciu. Im bardziej zbliża się 100, tym szybkość ta wzrasta. Biały ryż łatwiej zostanie strawiony przez organizm, dlatego jego IG wynosi 70. Brązowy, dzięki np. większej zawartości błonnika, będzie wykorzystywany przez ciało stopniowo, stąd indeks równy 50. Ale pamiętaj, nie tylko ilość, ale jakość węglowodanów ma znaczenie i wpływa na realną szybkość trawienia. Im więcej amylopektyny zawiera ryż, tym bardziej się klei i swobodniej rozkłada w organizmie, tak jak chociażby mocno rozgotowana biała wersja.
Nie zapomnij również, że zazwyczaj jadasz ryż w obecności innych produktów, które mogą podwyższać lub obniżać indeks całego posiłku. Zestawiając zatem białą wersję np. z mięsem, obniżysz IG całej potrawy.
Dlatego, *nie trzymaj się ślepo indeksu glikemicznego, ale kontroluj porcje i łącz ryż z warzywami oraz produktami białkowymi, aby wpłynąć na szybkość trawienia całego posiłku. *Pamiętaj, że jeśli przesadzisz z ilością, oba rodzaje znacząco podniosą glukozę i spowodują nagły wyrzut insuliny. Dlatego, niech nie zwiodą cię wyłącznie wartości IG. Nie myśl, że możesz bez ograniczeń zjadać brązowy ryż. Choć badania pokazują, że jedzony 2 razy w tygodniu, może zmniejszać ryzyko rozwoju cukrzycy od 15 do 40%, kontroluj także i jego porcje. W przeciwnym razie, z pewnością ci nie pomoże.