Posadź zamiast tui. Sąsiedzi zzielenieją z zazdrości
Ogród nowoczesny jest specyficzny: raczej stawia się na wygodę i ogranicza liczbę wykonywanych prac pielęgnacyjnych. Większe znaczenie ma mała architektura i obiekty trwałe, a zieleń (poza idealnie przystrzyżonym trawnikiem) jest traktowana "drugorzędnie". W szczególności stawia się na gatunki łatwe w uprawie o eleganckim wyglądzie. Które rośliny są modne w ogrodzie nowoczesnym?
Trawy ozdobne - niezbędne w nowoczesnym ogrodzie
W ogrodach nowoczesnych, w przeciwieństwie do ogrodów wiejskich czy angielskich, rośliny kwitnące, dwuletnie czy byliny nie są aż tak ważne. W mniejszym stopniu stawia się również na drzewa i krzewy owocowe, które wymagają większych nakładów pracy w porównaniu z gatunkami ozdobnymi. Niewskazany jest barwny misz-masz oraz "beztroska" pstrokatość barw. Natomiast chętnie uprawia się trawy ozdobne. Poniższe gatunki cieszą się szczególną popularnością:
Miskant chiński (Miscanthus sinensis) – wysokie odmiany dochodzą do dwóch metrów wysokości, dlatego trawa ozdobna nadaje się do zasłaniania mniej atrakcyjnych miejsc. Można ją wykorzystać do założenia żywopłotu. Pełni funkcję osłonową od końca wiosny/lata, gdy osiągnie odpowiednią wysokość. Zaletą jest łatwość uprawy i brak konieczności regularnego cięcia. Roślinę przycina się raz w sezonie, najlepiej wiosną.
Trzcinnik ostrokwiatowy (Calamgrostis acutiflora) – zwykle osiąga średnią wysokość (120-150 cm), a charakteryzuje się wąskim, eleganckim, strzelistym pokrojem. Ten gatunek często wykorzystuje się do tworzenia szpalerów. Efektownie wygląda w pojemnikach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kostrzewa Gautiera (Festuca gautieri) – to niska trawa (do 15 cm przed kwitnieniem, do 40 cm w czasie kwitnienia) o gęstym ulistnieniu i półkulistym pokroju. Jest potocznie nazywana "niedźwiedzim futrem". Warto ją sadzić w dużej grupie jako roślinę okrywającą. Nadaje się na przedogródki, do dekoracji murków i nawierzchni (np. pustych miejsc pomiędzy płytami kamiennymi).
W ogrodach nowoczesnych dobrze sprawdza się kostrzewa sina, proso rózgowate, trawa pampasowa, rozplenica japońska i trzęślica trzcinowata. Jeśli potrzeba wprowadzenia większego kolorytu zaleca się posadzić imperatę cylindryczną "Red Baron".
Co jeszcze warto posadzić w ogrodzie nowoczesnym?
Rabaty w ogrodzie nowoczesnym nie są główną dekoracją, jednak można je zakładać. Są bardziej jednolite gatunkowo, odmianowo i tym samym kolorystycznie. Do modnych roślin zalicza się m.in. lawenda. Alternatywą (lub uzupełnieniem) jest łatwiejsza w uprawie perowskia łobodolistna. W małych ogrodach, np. miejskich zaleca się wybierać rośliny o kwiatach białych (od złocieni po astry). Takie jednolite nasadzenia wywołują optyczny efekt oddalenia. Dużym wzięciem od lat cieszy się juka karolińska.
Wśród drzew i krzewów najlepiej wybierać takie, które nie śmiecą (np. dużą ilością drobnych liści). Dlatego szczególnie cenne są rośliny liściaste zimozielone oraz iglaki. Dawniej "obowiązkowym" gatunkiem był bukszpan wiecznie zielony, popularność zmalała ze względu na powszechny problem z ćmą bukszpanową. Warto uprawiać ligustr (częściowo zimozielone) i ostrokrzewy. Z roślin iglastych uprawia się cisy, jałowce, świerki i sosny. Z drzew zrzucających liście szczególnie modna jest katalpa bignoniowata, szczepiona na pniu.