Kto posadzi, szybko pożałuje. Gorsza niż "zemsta sąsiada"

Lepiej uważaj na różę pomarszczoną
Lepiej uważaj na różę pomarszczoną
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

01.07.2024 13:57, aktual.: 01.07.2024 15:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Róża pomarszczona to niezwykła roślina, która wyglądem przypomina dziką różę. Chociaż obydwie kuszą pięknym wyglądem i mocnym zapachem, w przypadku tej pierwszej warto wiedzieć, że może przyczynić się do wielu szkód w ogrodzie.

Róża pomarszczona to bliska krewna dzikiej róży, jednak wprawne oko bez trudu dostrzeże różnice między nimi. Ten zwarty krzew, pozostawiony bez przycinania, może osiągnąć nawet 1,5 m do 2 m wysokości. Od maja do końca lipca zdobią go duże, pojedyncze, ciemnoróżowe kwiaty. Najbardziej charakterystyczne są jednak duże, pomarszczone liście, które mają intensywną zieloną barwę. 

Niestety, róża pomarszczona, chociaż została sprowadzona do Europy jako ozdoba ogrodów, szybko wymknęła się spod kontroli, opanowując nadmorskie wydmy, klify i tereny ruderalne. Choć jej piękno wciąż przyciąga wzrok, to jej inwazyjny charakter sprawia, że sadzenie jej jest ogromnym błędem. Nawet na stronie rządowej możemy znaleźć komunikat ostrzegający przed tą rośliną.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Róża pomarszczona jest gorsza niż "zemsta sąsiada"

Róża pomarszczona to gatunek inwazyjny, który stanowi poważne zagrożenie dla rodzimej flory. Szybko się rozprzestrzenia, tworząc gęste zarośla, które utrudniają rozwój innych roślin. Podobnie jak w przypadku sumaka octowca, czyli rośliny popularnie nazywanej "zemstą sąsiada", róża pomarszczona szybko się mnoży, głównie z sadzonek powstających z odrostów korzeniowych.

Dodatkowo produkuje ogromną liczbę nasion, łatwo rozsiewanych przez zwierzęta. Według informacji znalezionych na stronie gov.pl, róża pomarszczona jest niezwykle odporna na próby jej zwalczania, takie jak wypalanie, koszenie, a nawet stosowanie herbicydów. Najlepszym rozwiązaniem na pozbycie się róży pomarszczonej jest wykopywanie korzeni oraz kłączy, co może być bardzo mozolnym zadaniem.

Warto jednak pamiętać, że rozprzestrzenianie się róży pomarszczonej powoduje spadek różnorodności biologicznej, co zakłóca funkcjonowanie ekosystemów. W miejscach, gdzie dominuje ta roślina, zauważalne jest zmniejszenie liczby gatunków zwierząt zależnych od rodzimych roślin.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (25)
Zobacz także