Pod żadnym pozorem nie dawaj psu. To dla niego trucizna
Podczas świąt zwróć szczególną uwagę na to, co dostaje do jedzenia twój pies. Warto uczulić domowników i gości, ponieważ wiele wigilijnych smakołyków może być dla czworonogów śmiertelnie niebezpieczne.
Świąteczny rozgardiasz – jedni go kochają, inni zaś nie znoszą. Faktem jest, że napięta grudniowa atmosfera udziela się każdemu, również naszemu pupilowi. Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze kuszące zapachy rozchodzące się po całym domu, które przyciągają wszystkich, bez wyjątku.
Mimo że większość opiekunów zdaje sobie sprawę, że psy nie powinny jeść jedzenia przeznaczonego dla ludzi, to w okresie świątecznym trudno im oprzeć się pupilowi, który drepcze za nimi z proszącym wzrokiem. Zanim się ugniesz lub ręka gościa z pysznym kąskiem powędruje pod stół, sprawdź, które produkty z wigilijnego stołu są szkodliwe dla psa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wigiljne zakazy. O. Roman Bielecki tłumaczy, co jest grzechem, a co nim nie jest
Czytaj też: Częsty objaw u psa. Bywa nawet oznaką nowotworu
Świąteczne jedzenie – czego nie podawać psu
Oto potrawy, które zazwyczaj znajdują się na wigilijnym stole, ale nie są zalecane dla psów:
Barszcz czerwony: choć buraki nie są dla psa szkodliwe, to barszcz, ze względu na przyprawy, w tym cebulę i czosnek, już tak.
Uszka/pierogi z kapustą i grzybami: kapusta nie jest toksyczna dla psów, ale jej spożycie może prowadzić do problemów żołądkowych (np. wzdęcia, gazy). Grzyby natomiast mogą wywołać niestrawność.
Tradycyjne ryby – karp: zawiera ości, które mogą wbić się w podniebienie i poważnie poranić czy utknąć w przełyku. Szkodliwe są też przyprawy i sól.
Śledź: w oleju, occie czy śmietanie z cebulą mogą wywołać biegunkę lub poważne zatrucie. Jeśli koniecznie chcesz poczęstować psa śledziem, to przed podaniem ugotuj filet z tej ryby na parze – oczywiście bez żadnych przypraw.
Cebula i czosnek: zawarte w nich związki siarki mają negatywny wpływ na czerwone krwinki w organizmie psa – prowadzą do ich rozpadu.
Orzechy: Nie wszystkie odmiany orzechów są bezpieczne dla psa – włoskie nie zawierają żadnych szkodliwych substancji. Najbardziej niebezpieczne są natomiast orzechy makadamia – objawy zatrucia pojawiają się około 12 godzin po ich spożyciu. Orzechów nie powinny jeść psy, które mają wrażliwe żołądki lub specjalną dietę.
Rodzynki, winogrona: są dla psów toksyczne – spożycie nawet niewielkiej ilości może poskutkować poważnym zatruciem, uszkodzeniem nerek, a nawet śmiercią zwierzęcia.
Słodycze – czekolada, makowiec i inne ciasta: szczególnie toksyczna jest zawarta w czekoladzie teobromina. Poważne zagrożenie stanowią też ksylitol i ogromna dawka tłuszczu. Podawanie psu słodyczy czy innych świątecznych ciast może wywołać poważne problemy zdrowotne. Negatywnie na organizm zwierzęcia wpływa również mak, który zawiera alkaloidy.
Kości: gotowane, pieczone i smażone nie nadają się dla psów. Mogą doprowadzić do perforacji żołądka, przełyku czy jelit. Kości poddane obróbce termicznej stają się kruche – niewielkie, ostre kawałki stanowią poważne zagrożenie zdrowia, a nawet życia zwierzęcia.
Alkohol: nawet niewielka ilość alkoholu etylowego może wywołać u psa objawy zatrucia (w tym problemy z oddychaniem), a w niektórych przypadkach doprowadzić do śmierci zwierzaka.
Pies zjadł potrawę z wigilijnego stołu – co zrobić?
Jeżeli zauważysz, że pies zjadł coś, co budzi twoje zaniepokojenie, postaraj się ustalić, co to było i w jakiej ilości – informacje te będą pomocne dla lekarza weterynarii. Następnie niezwłocznie skontaktuj się z najbliższą lecznicą weterynaryjną. Ważne, nie podejmuj żadnych działań na własną rękę, bazując na informacjach znalezionych w internecie. Lekarz weterynarii jest najlepszym źródłem porad dotyczących zdrowia zwierząt.
Magdalena Olesińska, serwis Psy.pl
Twórz treści i zarabiaj na ich publikacji. Dołącz do WP Kreatora!
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!