Salamander - buty damskie, męskie i dziecięce, historia marki
Salamander - producent obuwia, torebek i akcesoriów
Salamander - historia
Salamander powstał w wyniku współpracy kuzyna Alberta Einsteina - Rudolfa Moosa, właściciela pracowni obuwniczej Jakuba Sigle'a, oraz Maxa Leviego. Początkowo firma działała pod szyldem J. Sigle und Cie, natomiast oficjalnie wraz ze znaną współczesnie nazwą i logo, pojawiła się na rynku w 1904 r. Dzięki wsparciu finansowemu Ernsta Sigle'a i Izydora Rotszylda, marka mogła bardzo szybko się rozwinąć. Niedługo później w Kornwestheim powstała większa fabryka butów. W 1914 r. Salamander posiadał 26 salonów. Błyskawiczny progres spowodował, że w ciągu następnych lat firma zatrudniała prawie 3 tysiące pracowników, produkując ponad 2 miliony par butów rocznie.
Sukcesy Salamandra przeplatały się z trudnymi wyzwaniami. Pierwszym z nich była śmierć Maxa Leviego, któremu marka zawdzięczała sukces na rynku. Nie zatrzymało to firmy. W 1930 r. wszystkie spółki Grupy Sigle przyjęły wspólną nazwę Salamander AG. W 1935 r. zmarł Jakub Sigle. Dwa lata później pojawił się pierwszy magazyn Lurchi, skierowany do dzieci. Miał on zabawiać najmłodszych w czasie, gdy rodzice robią zakupy.
Kiedy wybuchła II wojna światowa, Salamander stracił 26 proc. fabryk i połowę sklepów. Jednak gdy sytuacja polityczna uspokoiła się, w 1946 r. firma ruszyła z podwójną siłą. Trzy lata później na rynku pojawiła się kolekcja butów dla dzieci. W krótkim czasie marka wyprodukowała prawie 8 milionów butów rękoma niemal 10 tysięcy pracowników.
W 1960 r. Salamander rozszerzył działalność na Francję, a w 1969 r. dołączyła do niej Austria. W szczytowym okresie firma zatrudniała prawie 18 tysięcy pracowników i produkowała 13,5 miliona par butów. W latach 90. marka rozszerzyła dystrybucję o Polskę, Węgry, Czechy, Rosję i Zjednoczone Emiraty Arabskie. W 2000 r. Salamander został kupiony przez EnBW AG, następnie sprzedany GARANT SCHUH + MODE AG. Niestety spółka zbankrutowała, co odbiło się na Salamandrze. Nie na długo. W 2005 r. markę przejęła EganaGoldpfeil Group.
Obecnie Salamander posiada 248 sklepów na terenie Europy Zachodniej, w tym 10 w Polsce. Wraz ze swymi spółkami-córkami należy do Ara AG.
Salamander - obuwie
Marki obuwia dostępne w salonach Salamandra:
- Salamander;
- Gant;
- Brunate;
- Brunella S.R.I.;
- Högl;
- Napapijri;
- Maripé;
- Bugatti;
- Sioux (mokasyny);
- Tommy Hilfiger;
- Paul Green;
- Peter Kaiser;
- Ara;
- Aldo Brué;
- Lloyd;
- Ogritti;
- Koil.